| adelina73 a întrebat:

Sunt intr-o situatie destul de grea si stranie.cu 3saptamini in urma am facut dragoste pentru prima data cu prietenul meu(eram virgina). ne intelegeam foate bine si ne iubeam foarte mult, in fine... a fost din dragoste insa si din inconstiinta, prea tirziu mi-am dat seama c-am gresit.eu sunt genul de fata(mai bine zis eram) care nu accepta asa ceva, adica...niciodata nu mi-as fi imaginat ca la virsta mea(am 17ani) ma voi culca cu un baiat, oricit de mult l-as iubi, insa dragostea m-a facut sa-mi pierd mintile.insa ce-am facut e bine facut si nu pot schimba nimic. el ma iubeste mult, chiar tine la mine cu adevara si are foarte multa rabdare, acest lucru mi l-a demonstrad de foarte multe ori, inclusiv si in aceste momente peste care mi-e foarte greu sa trec.problema mea este ca nu pot sa accept ceea ce am facut, nu vad un lucru normal in a te culca cu un baiat la asa virsta, mama mea are foarte multa incredere in mine, iar eu stiind ce-am facut nici macar nu ma pot uita la ea in ochi, mi-e rusine de mor.atit de mult as vrea sa-i spun, insa nu pot, nu pooot, mi-e frica si in acelasi timp mi-e frica c-ar putea afla de undeva(desi nu are de unde), oricum mi-e frica.am deja 3saptamini de cind ma tot cert cu prietenul meu din aceasta cauza, mereu sunt nervoasa, mereu zic ceva ce-l supara, ba chiar a si ajuns intr-un moment cind mi-a zis ca mai bine nu se culca cu mine p. u ca asa nu imi faceam eu atitea griji.de fiecare data cind ma culc cu el ma simt prost(psihic), 2 zile practic nici nu-i vorbesc normal, iar el de fiecare data incearca sa ma inteleaga si sa-mi explice ca nu e nimic rau in asta atita timp cit noi doi ne iubim.eu il inteleg foarte bine insa nu pot, nu pot sa fac nimic cu mine. mi-e frica sa-l pierd si sunt constienta ca felul in care ma comport cu el ar putea afecta reltia noastra.nu stiu cit va mai dura situatia asta, chiar nu stiu dar vrea sa trec peste, vreau sa fiu ca inainte, vreau sa pot fi cu el asa cum eram, stiu ca ma iubeste si nu merita tot ce-i fac. ce-as putea face sa trec peste asta, sa ma obisnuesc cu ideea ca ceea ce-am facut nu e chiar atit de grav precum mi se pare mie? ce credeti despre toata povestea asta? careva din voi pate a trecut prin asta si imi poate spune cum sa depasesc aceste momente? va multumesc mult, astept cit mai multe pareri, am nevoie de cit mai multe sfaturi

15 răspunsuri:
| micichina a răspuns:

Parerea mea este ca ai cedat cam repede insa daca e vorba de iubire iar tipul nu te-a parasit nu ai de ce sa te simti jenata... sexul e ceva normal... daca folositi metode de contraceptie nu ai de ce sa iti faci griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea vorbii cu mama ta, te-ai simtii mai linistita.sau macar sa ii dai de inteles ca ai facut-o...sau ai putea discuta cu prietenul tau si sa-ti schimbi atitudinea fata de el daca nu vrei sa il pierzi.

| Scuturici a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la un psiholog sa treci peste asta si nu-i spune ca esti minora... daca nu vrei sa afle mama ta.Psihologul nu trateaza neaprat oameni bolnavi psihic el increca sa te ajute sa treci peste greutati...in fine altfel discuta cu prietenul tau despre asta si incearca sa treci peste asta. succes big grinbig grin; D

| Ellameh a răspuns:

Nu are niciun sens sa strici o relatie asa frumoasa pentru un lucru care oricum avea sa se intampla o data si odata. E adevarat, probabil ca e putin cam devreme, dar cum ai spus si tu, faptul e consumat. Vezi partea frumoasa, si anume ca ai putut sa-ti incepi viata cu o persoana care te iubeste si care nu te-a parasit imediat dupa ce ati facut-o. In zilele noastre mai sunt putine persoane de genul asta. Ar fi pacat sa te desparti de el din motivul asta. Iar cu mama ta poti discuta foarte deschis legat de asta, doar e mama ta. Chiar daca la inceput va fi putin nervoasa oricum va intelege, pentru ca mai presus decat autoritatea este iubirea de mama. Plus ca 17 ani e o varsta cat de cat rezonabila, uita-te putin pe-aici si o sa vezi cate fete si-au inceput deja viata si au maxim 16 ani.

| Rukhsandra a răspuns:

E normal... Stai linistita altele la 13 ani ti-au luat-o inaintewinking
Ai tai n-o sa afle doar daca nu le zici tu. Stai calma.Sexul e un lucru normal nu trebuie sa fi speriata. Iubitul tau te iubeste. N-ai de ce sa te simti prost...Mai rau era daca iti dadea papuci dupa...
Ai grija de tine

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Gradul tau de agitatie dupa ce faci dragoste indica lipsa placerii si a relaxarii care ar trebui sa survina!
Voi nu ati facut Petting inainte, nu v-ati jucat, etc?!
Rusinea ta, la anii astia, pare sa indice mai degraba niste parinti care te-au educat foarte rigid si in relativa ignoranta. Oare ce stiai tu dinainte, si ce asteptari aveai de la a face dragoste?!
Nu cumva, ca si multi altii, ai crezut ca sexul e ca ciocolata, si odata deschisa si mancata, gata, iti si genereaza placere?!
Unora le ia mai mult, altora mai putin, pana se obisnuiesc atat cu ideea ca o fac, cat si cu aparitia placerii. in functie de mai multi factori!
Macar v-ati protejat?! Sau si de aici provine starea ta?!
Incearca sa ii spui sa prelungeasca preludiul, si sa il ghidezi tu, unde si cum sa te atinga, mangaie, sarute, etc.

Daca nu iti revii, mergeti impreuna la un psiholog1. (sau, daca ai vreo matusa sau verisoara mai emancipata si trecuta prin viata, cu care poti discuta, fa-o!).
Dragostea sufleteasca e una, si cea trupeasca, alta! Nu mereu se combina sau si potrivesc complementar!
Success!

| foxi a răspuns:

Acum e tardiv sa gandesti la ce ai fost.gandestete la ce esti! cauta sa te adaptezi noii situatii! nu baiatul e devina! ati facut-o amandoi! de ce acum jena.si nu inainte?

| fabiola a răspuns:

Sunt lucruri in viata pe care nu le mai poti schimba, dar trebuie sa iti asumi raspunderea pentru ele. Este bine daca in mama ta vezi o prietena adevarata si vei incerca sa vb cu dansa.Nu te ineca in vinovatie pentru ca nu vei mai simti gustul dragostei.Totusi ai grija la protectie, este foarte importanta!

| Anaa_5996 a răspuns:

ceva normal... poate nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi pentru ca sunt mai mica atata timp cat nu te-a obligat nai de ce sa te simti asa il iubesti e normal>big grin

| sobyy a răspuns:

Sex la 15 ani.ne mai miram ca se duce tara de rapa

| claudia_7744 a răspuns:

Nu e o rusine sau ceva raw ce ai facut! si 17 ani nu mi se pare o varsta atata d ik sunt altele care se *** de la cls a7aoh go on

stai linistita am auzit un caz la stiri la mine in oras. unde o eleva de clsa8a avea rel cu profesoruoh go on timp d un an de zile.iti dai seama :O in cazu ala numai de iubire nu era vboh go on! cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog.asta nu inseamna ca te fac nebuna sau ca psihologul e pentru nebuni! din contra el rezolva durerile sufletului si u practic asta ai. te simti vinovata fata de mama ta. poate ca ar trebui sa te sincerizezi si cu ea dar trebuie sa ai mare grija in ce fel ii spui asta conteaza f mult de aia zic sa mergi la un psiholog te poate consilia cum ai putea sa o abordezi pe mama ta! mama ta daca te vede ca te simtit atata d raw si de vinovata si plus ca iti pui in jos fericirea alaturi de iubitul tau din cauza sentimentelor de vinovatie s-ar putea sa i se faca mila d tine! pana la urma ai un suflet nobil si iti pasa de increderea pe care ea tia oferito! gandeste-te ca mama ta ar fi fericita daca si ai fi. daca te-ai simti implinita.

successad

| RimePeHartie a răspuns:

La varsta ta e destul de normal sa faci asa ceva... oricum nimeni nu va stii daca mai esti virgina sau nu decat daca spui tu. nimeni nu vede schimbare, doar tu simti in corpul tau. ar fi bine sa ii povestesti mamei tale, ea a trecut prin viata si daca e o mama intelegatoare ea o sa iti dea cele mai bune sfaturi

| Marius_7427 a răspuns:

Salut, parerea mea ca bine ca ai facut-o daca e din iubire nu ai de ce sa te simti jenata sau prost e din dragoste nu e sex si atata. FI fericita... Nu trebuie sa ii spui la mama ta ce ai facut ca aia e treaba ta. Sau daca chiar vrei sa vb cu ea ai putea sa o intrebi mama tu cand ti-ai inceput viata sexuala! Daca e corecta si iti spune adevaru ai sa iti dai seama happy Parerea mea ar fi ca sa te simti fericita ca ai facut-o din iubire si ar trebui sa iti iei prietenul si sa o mai face-ti intr-o zi de 2-3 ori si dupa o sa iti placa! happy Succes si nu mai fi trista ca peste 2 ani cand o sa te gandesti pe ce te-ai stresat acum nu o sa iti vina sa crezi...

| Maduliciu a răspuns:

Daca el e in continuare alaturi de tine nu e nici o problema nu ai de ce sa regreti, toata chestia si problema ta a aparut din cauza parintilor care sunt foarte protectivi, stai linistita acest lucru oricum se intampla odata si odata, incearca sa nu te mai certi cu el sa nu l mai faci si pe el sa se simta prost deoarece la urma urmei nu te a fortat a fost si decizia ta, mamei tale daca ii vei spune probabil va reactiona urat, daca nu a intervenit vreo problema in asta nu este neaparat nevoie sa ii spui. asteapta momentul potrivit

| jolie a răspuns:

Daca tu spui ca va intelegeti bine si va iubiti nu merita sa va despartiti din cauza unei obsesii pe care o ai ca va afla mama ta pana la urma esti aproape majora si ai 17 ani nu ai 13 poti vb deschis cu mama ta si sa-i spui tot adevarul
nu trebuie sa-ti fie frica de mama ta trebuie sa-ti fie cea mai buna prietena. Incearca si vb cu ea ai sa vezi ca se va schimba totul
Succes si sa ne spui ce ai facut pup