| WXW a întrebat:

Am aproape 23 de ani si nu mai stiu ce sa fac, sunt singur, cea mai lunga relatie a mea a fost de 8 luni (8 luni in care am facut o gramada de lucuri), in cele din urma ea m-a lasat (am suferit extrem de mult, uneori ma mai gandesc la ea), eu sufeream de tulbulare bipolara si nu eram in stare sa am o relatie atunci, am luat tratamet si stia si ea de problema dar eu nu puteam sa ii fiu alaturi pentru ca abia de puteam sa ma accept pe mine, timpul a trecut am incercat sa imi mai fac o alta relatie dar am dat gres mereu (ca de fiecare data), anul trecut am terminat facutatea de AS, am mai facut voluntariat si altele... dar nu ma mai suport pe mine, mi-e frica de viitor, simt ca am pierdut tot. O fata pe care acum o vad ca fiind perfecta pentru mine (ea deja e cu altul), prietenii, am incercat sa imi fac prietenii noi dar ma termina psihic ideea ca atunci cand aveam iubita nu aveam prieteni si nu reuseam sa imi fac iar acum am inceput sa imi fac dar nu reusec sa am o partenera, am momente cand sunt singur si imi amintesc de fosta cum acum e fericita si ca urmeaza sa dea la facultate si sa se mute cu noul ei iubit cand puteam sa fiu eu in locul lui. Vreau sa ma mut si eu pentru ca nici gandul ca inca stau cu mama nu il mai suport, cand ii vad pe unii ca au relatii de ani, ca lucreaza, ca stau impreuna cu partenerul la varsta mea ma deprima, ma consider si cam ciudat, deseori ma trezesc trist cu o gramada de ganduri rele in cap, ca nu voi reusi sa mai gasesc o fata la fel, ca mi-am ratat sansa vietii, recent am reusit sa vorbesc cu cineva sa ma angajez in alt oras ca ajutor de ospatar si ca pe viitor poate voi gasi ceva in domeniul asistentei sociale (facultatea pe care am absolvit-o), acolo as sta in chirie cu un baiat, uneori ma bucur, alteori ma intristez desi ma gandesc la acelasi lucru, simt ca pierd timpul. Acum as fi putut avea o relatie serioasa, sa ma mut cu iubita si treptat sa facem mai multe lucuri, imi caut motivatia mereu, dar simt ca am nevoie de cineva langa mine, atat, cineva cu care sa impart si bune si rele, dar mi-e extrem de frica sa nu ajung la vreo 30 de ani singur. Am incercat sa ma axez pe mine, dar mereu simt nevoia sa am o iubita, mai ies cu fete, mi se spune des ca sunt amuzant, frumos, inteligent si alte complimente, dar nu reusesc sa imi fac o relatie...nu mai suport viata pe care o am, am momente cand sunt motivat sa fac ceva, dar treptat intru iar intr-o stare de tristete, simt ca sunt un ratat, imi este exrem de frica ca nu voi reusi sa relizez nimic in viata. Ce as putea sa fac? La psiholog am fost deja de multe ori din cauza problemei pe care o aveam, dar vreau sa fara ajutorul lui acum.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajungi ca mine singur ce are? Vom avea companie artificiala care se misca la fel ca noi si vom continua sa fim fericiti, lasa femeile pentru cine vrea noi ca oameni ne schimbam planurile de pe o zi pe alta avem dubii, ne e frica de tradare si minciuna. Un robot nu tradeaza si nu inseala, se ocupa de fericirea stapanului vei vedea in timp cum vor evolua chestiile astea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără ajutorul lui. Caută, caută, lasă trecutul, e mort.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!
Hai să le luăm pe rând, una câte una toate problemele de mai sus.

Prima problemă consider eu că este legată de fosta. Oricât de greu ți-ar fi încearcă să accepți că ea este de domeniul trecutului. Ai avut sentimente față de ea, ați avut o relație de 8 luni, ați făcut lucruri împreună, dar toate acestea s-au sfârșit acum. Încearcă să nu te mai gândești la ea, să o scoți definitiv din viața ta.
Pentru acest lucru poți să urmezi câteva sfaturi simple:
1. Șterge-o sau blocheaz-o peste tot. Nu te mai uita pe Facebookul ei, pe Instagramul ei, pentru că acest lucru nu face decât să te amărască. Ce sens are să vezi poze cu ea, să tânjești după atenția ei, să te enervezi că ea se vede cu altul? Ție îți faci rău, continuând să te intereseze persoana ei. Șterge-o de peste tot, abține-te să mai intri pe profilul ei de pe alte conturi, sau de la prieteni, abține-te să mai întrebi de ea.
2. Șterge-o și din viața reală. Dacă ai lucruri care îți aduc aminte de ea, sau de la ea, aruncă-le sau pune-le de-o parte. Nu îți face bine să vezi poze cu ea, hanoracul pe care ți l-a dat de Crăciun, alte cadouri pe care ea ți le-a oferit sau lucruri de-ale tale care îți amintesc de ea. Fă-ți ordine. Fii puternic și adună tot ce este de la ea sau ține de ea și pune într-un loc din care să nu te tenteze să le aduci înapoi.
3. Începi o activitate nouă care să îți ocupe gândurile. Angajatul este o soluție bună. Dacă vei avea ce face mare parte din zi, nu te vei mai gândi atât de mult la trecut, ci te vei concentra pe prezent. De asemenea poți să îți faci și un hobby. Pentru a trece peste ceva sau cineva trebuie să găsești activități și oameni care să te țină ocupat. Stând în casă și gândindu-te la ea și la cât de fericită este nu o să te ajute deloc.
4. Înțelege că fericirea ta nu mai depinde de ea. Cu cât înțelegi acest lucru mai repede cu atât mai bine. Ea este un subiect închis, are pe altcineva, și-a văzut de viață. Ce sens are să îți spui „Dacă ea nu ar fi avut un iubit, noi am fi stat împreună." Inutil. Această afirmație nu există în Universul nostru. Ea are pe altcineva, iar probabilitatea ca voi să fiți din nou împreună este inexistentă. Cu cât accepți acest adevăr mai repede cu atât mai bine.

A doua problemă este legată de incapacitatea de a avea o nouă relație. Dacă vrei o nouă relație trebuie să poți să oferi 100% în noua relație, lucru imposibil dacă tu mereu te gândești la fosta. Ai spus că ai mai ieșit cu fete, că primeai complimente, dar cumva nicio întâlnire nu s-a concretizat într-o relație. Oamenii se simt unii pe alții, te-ai gândit că acele fete poate au simțit că tu oarecum ești blocat în trecut? Nu trebuie să fi spus ceva, nu trebuie să fi făcut ceva, ci pur și simplu felul tău de a fi. Unii oameni sunt ușor de citit și poți realiza imediat că le stă gândul în altă parte. Dacă vrei să trăiești în prezent uită de trecut. Dacă tu te blochezi în trecut atunci nu te întreba de ce prezentul nu este așa cum ți-ai dori tu.
După ce o să o lași pe fosta în trecut și o să te concentrezi pe momentul prezent și pe viitor, o să vezi că ți se deschid noi orizontrui, trebuie doar să trăiești prezentul.
Ca să îți faci o iubită nou ar trebui să faci întâi câteva lucruri:
1. Să fi mai încrezător. Oamenii nu se aruncă într-o relație cu cineva care nu are încredere în el. Aceste persoane sunt evitate pentru că oamenii au fiecare problemele lor, nimeni nu vrea să fie încărcat și cu problemele altora, deci încearcă să arăți că ești stăpân pe situație.
2. Socializează cât de mult poți. Ai zis că ai prieteni noi. Acest lucru reprezintă o oportunitate de a întâlni oameni noi, prin intermediul prietenilor. Participă la cât mai multe activități cu ei, ieși în oraș, mergi la film, doar ieșind din casă cunoști oameni. Și nu fii sceptic sau superstițios. Dacă ai prieteni nu înseamnă că nu poți avea o iubită, sau vice versa. Este imatur să gândești așa. Bineînțeles că având pe cineva înseamnă să ai mai puțin timp pentru prieteni, dar nicidecum să renunți la ei. Prietenii sunt de fapt de mare ajutor într-o relație, pentru că poți apela la ei când ai probleme, le poți cere sfaturi, te poți baza pe ei. Dacă tu ești închis în relația ta, fără prieteni sau alți oameni în jur, ci numai tu și partenera, o să ajungi să o sufoci. O să îi oferi atât de multă atenție încât la un moment dat ea o să se simtă ca într-o colivie.

A treia problemă este legată de faptul că nu ești fericit tu cu tine. Aici ai enumerat mai multe motive, și le vom lua pe rând.
1. Nu ai iubită. O parteneră nu te definește ca persoană. Sunt zeci și sute de oameni care nu au pe cineva, dar care își trăiesc viața la maxim. Ai prieteni, o să ai un job, pur și simplu profită de aceste lucruri și nu te mai stresa gândindu-te mereu la o iubită. O să vină acum sau mai târziu, dar o să vină. Mai bine să aștepți după persoana potrivită decât să ai o relație nefericită doar din dorința de a avea pe cineva.
2. Stai cu mama ta. Mulți oameni stau cu părinții și nu este nicio rușine. În loc să vezi partea goală a paharului, încearcă să o vezi pe cea plină. Stai în casă cu femeia care te iubește cel mai mult, o ai mereu aproape de tine. Unii oameni ar da orice să stea cu părinții, dar nu mai pot. Nu te gândi că îți face ea un bine ție lăsându-te să trăiești cu ea în casă. Gândește-te că îi faci tu un bine ei, ajutând-o și sprijinind-o la greu.
3. Ce înseamnă să realizezi ceva în viață? Definește acest lucru după propriile standarde și nu te vei mai simți nefericit. Nu încerca să te iei după alții. Să ai o vilă nu înseamnă pentru toată lumea să se realizeze în viață. Pentru mine de exemplu să mă realizez în viață înseamnă să călătoresc. Idealul meu este ca până la anul să mă fi plimbat prin 10 țări. Nu am mașină, nu am casă cu 3 etaje, nu port haine de firmă sau accesorii de milioane, am un apartament cu 2 camere, merg cu autobuzul și îmi cumpăr haine destul de ieftine, pentru că vreau să investesc banii în altceva. Dacă să te realizezi înseamnă pentru tine să ai o iubită, concentrează-te pe acest lucru, dar nu în mod obsesiv. Dacă idealul tău este să ai o casă, focusează-te pe asta. Oricum ar fi nu alerga după 5 iepuri odată.

Multă baftă și sper că am ajutat! Succes la noul job și încearcă să fii pozitiv. Nu ai 60 de ani și nu ți s-a întâmplat nimic bun. Ai 23. Viața este la început!