| FLAViЯ a întrebat:

Sunt socata! De curind am aflat ca iubitul meu, omul pe care il iubesc cel mai mult pe lume, cu care sunt si il cunosc de 2 ani nu crede in Dumnezeu! Niciodata nu m-am gindit la asa ceva! Acum sunt dezamagita in el, parca ceva ne'ar indeparta, avem viziuni absolut diferite, dar ne iubim mult! El mi-a spus ca nu are de ce sa creada in ceva ce doar se presupune si nu vede, si tot in ce crede sunt eu, adica doar in mine poate crede, nu in Dumnezeu. Cimb am inceput sa vorbim despre asta, am inceput sa pling...Nu m-am gindit niciodata ca are asa fel de ginduri, desi sarbatoreste si Pastele si Craciunul, face cruce cind intra in biserica. Nu stiu ce sa cred, parca mi s-a facut strain, simt ca ma indepartez de el desi nu vreau! E normala reactia mea? e normala viziunea lui? Cum ii pot explica ca exista cineva care ne'a creat si care a vrut ca noi 2 sa fim impreuna, ca nimic nu este intimplator si cum il pot invata ca este minunat sa ai credinta! Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Fashion a răspuns:

Cred ca daca va pati el ceva un accident etc si d-zeu il va salva atunci el va crede! insceneaza un accident(glumesc)
acum serios cred ca reactia ta e normala si eu as crede la fel daca as fi in locul tau...
relatia voastra poate sa avanseze pana la casatorie si cum sa te casatoresti cu un om care nu cede in d-zeu? daca copii tai nu vor crede nici ei fiind influentati de tatal lor? mai pana la urma nu stiu daca tot va iubiti atata... fa cum vrei si cum simti tu!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate a facut misto de tine daca face crucea merge la biserica atunci zice prostii ca nu crede in dumnezeu tu gandeste-te ca si el tine la d-zeu si nu te mai framanta atat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La 15 ani câţi ai tu... nici nu se poate cere mai mult oh go on.

| RXN a răspuns:

Ok...Nu crezi ca exagerezi putin?
Eu sunt agnostica, prietenul meu e ateu, am amici crestini, altii spirituali, dar nu religiosi, dar sunt capabila sa ma inteleg cu ei si sa ma pot apropia de ei la nivel emotional.
Fiecare e liber sa creada in ceea ce considera de cuviinta. Faptul ca tu-l judeci din prisma religiei, demonstreaza ca esti superficiala. El e acelasi om, tu esti cea schimbat-oare, iar asta spune multe.
Nu, nu e normala reactia ta. Vrei sa-l schimbi, iar asta nu e bine. E minunat pentru tine sa ai ceva in care sa crezi, nu pentru el, el nu are nevoie.Ai dreptate, nu-i nimic intamplator, dar asta nu inseamna ca trebuie sa pui automat asta pe seama a nu stiu carei fiinte supranaturala.

| Nextone a răspuns:

E cam greu sa il convingi, sa nu va certati dupaceea daca o sa insisti prea mult pe tema asta. Da este cat de cat normala reactia ta si din partea lui este urat c anul crede in Dumnezeu. Spune-i ca vita e jult mai frumoasa daca o sa creda in Dumnezeu ca El a facut sa fiti impreuna ca de aceea se face casatoria si multe altele Dumnezeu a facut multe minuni. Daca el nu crede este treaba lui poate va veni o vreme cadn isi va da seama ca a gresit si ca tu aveai dreptate. Tu incearca si roaga-l si pe Dumnezeu daca nu va crede eu zic sa nu te mai stresezi.BAFTAhappy

| NickiMinaj a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea elwinking nu prea vad cum interfereaza asta cu relatia voastra. parca iubirea insemna si toleranta, intelegere... a! am uitat, crestinii interpreteaza cum vor ei si se pun pe un piedestal - ei detin adevarul absolut si restul o sa devina C02 + H20 in iad. ma scuzi.

| andreeutzaa a răspuns:

Chiar daca ai ales cel mai bun raspuns eu iti zic parerea mea. Nu lasa ceva abstract(cum e Dumnezeu) sa iti distruga ceva asa frumos ca iubirea. Un sentiment real ce exista nu ca religia.Eu una cred in Dumnezeu ca principiu, ca mesaj dar nu ca persoana fizica pentru ca nu exista! Pff.trezire! Distrugi pentru nimic un sentiment frumos.Chiar daca tu crezi si esti mai naiva si el e mai realist(pentru ca asa sta treaba). in iubire se accepta persoana respectiva. El te-a acceptat cu chestia asta a ta acum si tu respecta gandurile lui. Apropo: RELIGIA E RESPONSABILA DE CRIMELE CELE MAI ORIBILE! gandeste-te la istorie! Unde a fost Dumnezeul tau cand oamenii care credeau in el au murit? (ebrei)

| XK a răspuns:

Nu exista D-zeu oh go on te inchini la pietre laughing

| Carmen a răspuns:

Pff de ce draga esti socata? fiecare e liber sa creada ce vrea. unii pot crede in minuni, altii in destin, altii in Dzeu, altii sunt atei.nu vad nimic rau in asta sincer.plus de asta, sincer, nu mi se pare un motiv intemeiat sa te desparti de el doar pentru asa ceva.sunt alte lucruri mult mai grave decat ca nu crede in Dzeu.gandeste-te bine!

| ionut7782 a răspuns:

Faci o greseala mare de tot. una este ca nu poti obliga un om sa creada in d-zeu daca el nu vrea.doi.de ce asta va raceste relatia daca totusi va iubiti nu mai aduceti vb de asta si vedeti-va de viata voastra.si trei.este cea mai mare prostie care am auzit-o vreodata.sa va despartiti pentru o chestie de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| maissner a răspuns:

Parerea mea este ce reactia a este normala. Sincer pe el nu prea ai cum sa il convingi sa creada, dar ii poti expune punctul tau de vedere, sa ii explici cum vezi tu lucrurile. Totusi nu cred ca este ateu convins daca isi face cruce cand merge la biserica(si merge la biserica), dar despre tinerea pastelui si craciunuli e posibil sa le tina doar pentru distractie. Dar oricum, situatia e incurcata, dar si dragostea mare. E posibil ca aceasta chestie ca va acuca la sfarsitul povestii sau este osibil ca dragostea sa lupte si sa va ajute sa treceti peste acest impas. Daca totusi nu e ateu convis exista o sansa de ai reusi sa il faci sa creada doar ca exista Dumnezeu, eu cu greu am reusit, dar asta prin exemplu propriu, expunand cum a actionat Dumnezeu un viata mea. Dar asa cum au zis si altii sa nu il pisalogesti prea mult cu credinta ca dupa aia ii se ia si ii sare tandara, si numai bine nu ar fi. Poate este un punct sensibil pentru el, si oricum acest subiect trebuie abordat cu mult tact si finete. Eu zic sa incerci sa te mai linistesti si atunci cand vei prinde momentul oportul sa incercati sa discutati calm, sa va exluneti punctul de vedere, fara a incerca sa va convingeti unul pe celalat, doar simplu sa suneti ce credeti voi cu privire la asta. Sincer cred ca asta ar ajuta mult, adica ai intelege cum vede el lucrurile si te'ar ajuta sa actionezi mai corect. Si lasa relatia sa curga frumos ca inainte, daca crezi in Dumnezeu vei intelege ca si un ateu are nevoie de dragoste. Sper ca te'am ajutat catusi de putin happy

| Jesss a răspuns:

O tampenie sa te superi pentru asta, nu zice nimeni sa nu crezi in D-zeu dar daca el nu vrea asta e! Ce legatura are cu relatia voastra? E ca si cum ai spune ca nu vrei sa mai fiti impreuna pentru ca lui nu-i plac cartofii prajiti, mie una nu mi se pare un obstacol, daca asta simte, si eu am inceput sa ma indoiesc worried ( NU SUNT ATEISTA sau cum s-o zice sigh )

| Bebe_9173 a răspuns:

Buna.aceiasi "problema " am avut'o si eu. iubitul meu numai credea in dzeu deoarece a avut parte de prea multe greutati.insa eu nu am reactionat ca tine.nu ai dc sa te indepartezi de el.il iubesti nu? eu l-am inteles.si incetul cu incetul l-am facut iar sa creada in d-zeu eu fiind credincioasa...fiecare om are conceptia lui. poate si tie iti place ceva ce il nu agreaza si invers.asta nu va despartit nu? atunci nici asta nu trebuie sa va distanteze.happy bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marsh fa, auzi la ea...socata.unde dracu te crezi? lasa omu sa creada in ce vrea oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mai intai dai biblia sa citeasca cateva paragrafe care crezi tu ca sunt bune pentru credinta in dumnezeu. dupa ce citeste ii spui mai multe motive ca dumnezeu exista.intreaba-l oare cine a format planeta oare cine a format floarea oare cine a format iubirea. dar asta fa-o intr-o duminica iar in aceasta zi du-l la biserica si asa sa faci in fiecare duminica si la fel in fiecare duminica ii dai biblia sa citeasca.si o sa-i pui si intreabarea in a doua duminica oare cine a facut omul? SI inainte sa inceapa slujba la biserica il duci la preot ca sa-i incredinteze harul lui dumnezeu.crede-ma o sa functioneze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si carei vaza doar nu-i satanist dc te indepartezi de el ca doar ce nici eu nu cred sis fata