| Andreiu68 a întrebat:

Sunt tare timid in privinda de a ma baga in seama cu fetele.De ceva vreme tot incerc sa imi fac curaj ca sa intru in vorba cu o fata pe Facebook dar nu pot deoarece sunt timid tare,nu o cunosc, decat de pe Facebook, si nu stiu cum sa o abordez din prima ca sa nu ma respinga.Sa ii spui,,hei" dupa ce imi va raspunde o sa ma pierd si nu stiu ce sa ii mai zic,sa ii zic ceva de genul scuze ca te deranzez,dar am vazut ca esti o fata mai speciala si vreau sa ne cunoastem,ceva de genul asta as scrie,dar sa nu par banal si sa ma respinga
nu stiu ce sa ii zic. In trecut am fost dezamagit tare in privinta cu fetele,adica mai intram in seama cu ele, ori vorbeau asa in sictir, ori sec, ori dupa cateva zile nu imi mai raspundea, ori ma refuza dupa ce o chemam la un suc si de atunci parca a disparut totul.Nustiu de ce sunt tare timid, imi este teama sa ma bag in seama, deoarece ori imi va da seen, ori va raspunde in sictir sau altele.Stiu ca sa vorbesc cu fetele, am cuvintele la mine, dar sunt timid si nu stiu cum sa incep primul discutia, ca le viitor ma descurc.De exemplu daca o fata ma baga in seama, si vorbim cateva ore, a doua zi am curaj ca sa o bag in seama.Prima data nu stiu ce sa fac, si nu reusesc.Dece oare? Cum as putea sa scap de asta? SI cum sa intru cu fata asta in vorba mai alesc ca nu o cunosc,doar di poze, adica vreau sa ii scriu ceva gen, scuze ca te derajez, vreau sa ne cunoastem sau ceva de genul, sa nu par ciudat.Parere si cum sa scap de timiditate si cum sa o abordez asa de prima data?

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

În primul rând, chestia aia cu "fata speciala bla bla" e o tâmpenie. Dar momentan nu contează, pentru că trebuie să scapi de timiditatea aia. Degeaba reușești să o bagi în seamă, n-o să-ți iasă nimic dacă ești timid.
Ai doar o soluție să scapi de asta. Ieși în parc, în mall, în club, la biserică, oriunde vrei tu și abordezi tipe. Sau tipi, bărbați, bătrâni, ce vrei tu. Ideea e să vorbești cu oamenii. Poți doar să-i saluți și să le zici că voiai să le urezi o zi faină. Nu trebuie să îți pese ce cred, ce zic, cum reactioneaza sau daca e bine ce zici tu acolo. Trebuie doar să te bagi în seamă cu ei.
Sau du-te în parc, găsește o tipă, pune-te lângă ea și spune-i că ești foarte timid, vrei să scapi de asta și vrei ca ea să stea de vorbă cu tine câteva minute. Și de acolo o întrebi cum o cheama, cati ani are, unde e la scoala si toate alea. Dar fii atent la răspunsuri și încearcă să-i răspunzi și tu ei sau să ramnifici ce zice ea, nu pune doar întrebări. Nu că ar conta foarte mult, nu trebuie să-ți pese ce zici sau cum zici, momentan. Ea va ști oricum că ești timid, nu va crede că te chinui să ascunzi asta.

Sau am auzit o chestie la un tip, care zicea că a ieșit în club și a pus toate tipele pe care le-a găsit acolo să-l refuze. Adică, el le cerea numărul iar ele trebuiau să-l refuze ca să vadă odată că nu e mare scofală.
Sunt foarte multe moduri în care poți scăpa de asta, dar motivul pentru care MAREA majoritate nu scapă de timiditate decât foarte greu, în timp, e că nimeni nu face nimic. A avea tupeu sau curaj și a fi timid sunt două lucruri diferite. Profită de primul ca să-l învingi pe al doilea.
Îți mai zic odată, degeaba citești, dacă nu faci.

După care, întoarce-te aici, dă-mi mesaj pe privat și îți zic ce trebuie să faci ca să și agăți tipele alea, nu doar să le faci să vorbească cu tine.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca problema este cum comunici. Vorbește mai natural. Cu exemplele date de tine nu ți vor răspunde. Orientează te spre fete mai liniștite

| Samariteanul a răspuns:

In primul rand orienteaza-te spre fetele pe care le cunosti ca sa nu dai de cine stie ce ciudate pe Facebook.
In al doilea rand ai putea sa mergi la voluntariat in judetul tau, probabil la biblioteca judeteana(acolo se face la mine) si acolo vei lucra cot la cot cu fete la proiecte/concursuri sau doar ca sa vacunoteti.Acolo nu trebuie sa ai emotii, e ceva de genu ca in clasa:nu ne prea cunostem dar pentru ca suntem aici trebuie sa fim draguti si nu se stie ce se va intampla''De la acel nu se stie ajungi sa legi conversatii, gasesti lucruri in comun si tot asa, pana te imprietenesti cu oamenii noi.Si eu sunt timid de felul meu, insa anul asta, din primavara am mers la voluntariat si crede-ma, mi-a dat foarte mult curaj in mine sa vorbesc cu acele fete sau sa ma prezint, mai ales cand avem un eveniment si am fost singurul baiat si ele au fost 12 laughing.Eu am fost cel care a vorbit in fata lor si m-am descurca si daca m-as fi incrucat era ok,pentru ca era doar voluntariat, nimic mai mult.E cel mai usor mod de a vorbi cu oamenii/fetele si e ati face prietenii/ati cladii incredere in tine si tot asa. Daca nimic nu merge invata baiete, pentru ca, crede-ma fetele se uita dupa un baiat destept si intr-o zi cineva te va remarca(e imposibil sa nu se intample asta, vorbesc din experienta), doar sa ai grija cine si intre timp vezi si tu care fete ar trebui evitate si care nu.Bafta!(poate primesc o fundita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e nominalizata aia la userul anului?
Aaa, aia e Andreia...dar intai a fost Andreiu.
Imi cer scuze.

| christall a răspuns:

Nu ai de ce sa fi timid, pentru nu ai nimic de pierdut. Salut-o cu buna, ce faci. apoi poti sa-i spui ca are o poza frumoasa de profil, o intrebi unde a facut-o, apoi de unde este si restul te descurci tu. Prinde curaj, daca ii place de tine iti va raspunde, daca nu incearca in alta parte.

| PetruZMihai a răspuns:

Dă-le dracu de fete

| doctorulmanole a răspuns:

Eu zic sa-ti faci poza la organul genital masculin si sa ti-o maresti in photoshop.asa ea o sa fie impresionatawinking
am experienta, sa nu ai dubii in privinta asta