| anonim_4396 a întrebat:

Testul de sarcina este concludent după 19 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Gradul de corectitudine/acuratete al rezultatului obtinut poate sa fie in jur de 90% in cazul in care testul este efectuat dupa ce au trecut numai19 zile fata de data calculata a ovulatiei.
Chiar daca probabilitatea ca rezultatul sa fie CORECT intr-o foarte mare masura, te sfatuiesc ca peste 3 -4 zile sa repeti testul de sarcina, pentru ca noul rezultat obtinut sa CONFIME rezultatul actual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dupa 19 zile de cand? De la contactul sexual?

Daca da, atunci ar trebui sa astepti pana la 21 de zile. Acum ca da negativ si atunci si dupa... asta este.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

După 19 zile de la contact.

| Roberrt21 a răspuns:

Testul de sarcina il poti face dupa 21 de zile de la contactul sexual. Asta pentru a putea vedea daca esti însărcinată, daca il faci mai repede, cel mai probabil rezultatul va fi negativ.