| ღLaviღ a întrebat:

Testul de sarcina la 12 zile de la conceptie are relevanta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inainte de 21 de zile DUPA conceptie!
Daca faci testul mai devreme va iesii automat negativ, chiar daca etsi gravida, pentru ca sarcina nu are timp sa "informeze" toate organele ca-i gestant, deci dupa 3 saptamani, de aceea ai nevoeid e minim 21 de zile dupa care sa faci testul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poate fi considerat valabil/valid, corect, relevant deoarece gradul de precizie/acuratete se incadreaza probabil in intervalul de 50-60 % de valabilitate. Sunt cazuri in care ovulul fecundat inca nu a patruns in endometru, adica inca nu s-a realizat NIDATIA si in acest caz inca nici NU s-a inceput producerea hormonului de sarcina hCG si drept urmare testerul nu are ce sa determine cu toate ca sarcina exista in realitate.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur DonnaAlba nu a auzit de hormonul de sarcina hCG si nici de "CMD" adica CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG, care este diferita in sange fata de cea din urina, fiindca altfel nu putea sa afirme INEPTIA urmatoare ""pentru ca sarcina nu are timp sa "informeze" toate organele ca-i gestant,..."" rolling on the floor Atat pentru tine cat si (sau mai ales laughing ) pentru cultura generala a DonneiAlba trebuie sa stii urmatoarele : Rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Pentru ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei sa fie 100% garantat si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. Doar daca exita o sarcina instalata in uter aceasta va produce hormon hCG si numai/doar in acel moment se atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Probabil ca va intelege si DonnaAlba in ce mod si pe ce baza functioneaza un tester de sarcina. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu.