| anonim_4396 a întrebat:

Ce relevanta are un test de sarcina facut la 6 zile de la conceptie?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este pozitiv, anunta producatorul, probabil esti prima persoana care obtine un rezultat pozitiv atat de repede, o sa se mandreasca cu asta. Daca este negativ, relevanta este absolut 0.

| corbulalbrosu a răspuns:

0 (ZERO). Rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG se poate obtine NUMAI in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 3-4 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Pentru ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei sa fie 100% garantat si corect, acesta se poate face DOAR incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. Doar daca exita o sarcina instalata in uter aceasta va produce hormon hCG incepand din momentul NIDATIEI adica din a 8-9-a zi de dupa fecundarea ovulului si acest hormon de sarcina poate fi pus in evidenta numai/doar in momentul atingerii CONCENTRATIEI MINIM DETECTABILE de hormon hCG in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie in cantitate suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Testul se poate face oricand, in orice moment, insa rezultatul va fi invariabil GRESIT si ERONAT in cazul in care testul este efectuat inainte momentul atingerii valorii minime a CMD atat in sange cat si in urina. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Absolut niciuna.

| Killubo a răspuns:

Nu are