| GoDiePlease a întrebat:

Totusi, voiam sa va intreb, ce aveti cu toti copii care vor sa faca chestii de genul pe la 14-15-16 ani? Am auzit de multi care au facut asta si sunt foarte okey si in ziua de azi. esti mai predispus la boli, sau care este problema? Eu sunt de parere ca poti sa o faci cand ai tu chef, dar dupa un anumit timp de relatie, cand esti pregatit, nu cand ti se spune sa o faci. Sau s-a instalat un fel de program ciudat in gandirea noastra. Comparand-o cu cea de acum 40-50 de ani cand fetele se casatoreau pe la 15 ani si faceau copii tot pe acolo, lumea nu prea avea probleme pe atunci, dar acum doar rusinea de a ramane gravida este o problema. Dar atata timp cat copii astia isi incep viata sexuala mai devreme, cunoscand riscurile si poarta prezervativ, care sunt problemele de toata lumea spune, "nu o fa ca esti prea mic"?

8 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

1.Nu e corpul dezvoltat.
2.NU folosesc mijloace de protecţie.
3. Fetele sunt obiecte de unică folosinţă.
4.La 20, deja sunt plictisite de atâta sex.
5.Rişti să devii o mamă "exemplară" cu un istoric grozav, din care te ştie tot oraşul.
Deci...have fun!

| DeeaMarry a răspuns:

Nu stiu daca ai citit intrebarile de pe aici, dar sunt multi cei trecuti de 16 ani destul de inconstienti incat sa nu se protejeze. Ma indoiesc ca cei mai mici sunt mai responsabili, desi exista exceptii.
Ma indoiesc ca acesti copii inteleg ce inseamna sa fii cu adevarat pregatit pentru inceperea vietii sexuale, precum si de faptul ca ei inteleg responsabilitatea pe care aceasta o implica. Nu uita ca abstinenta este singura metoda contraceptiva 100% sigura, deci pot exista "accidente". Crezi ca la varstele astea poti creste un copil?
Ai spus bine, in trecut fetele se CASATOREAU la 15 ani. Daca ramaneau insarcinate nu dadeau fuga la medic sa avorteze, ci il cresteau. Erau sustinute de soti, pentru ca acestia nu fugeau de responsabilitate, asa cum s-ar intampla in zilele noastre cu baietii tineri.
In cazul fetelor, inceperea vietii sexuale inainte de 18 ani creste riscul de a face cancer de col uterin.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu am ceva cu ei din toata inima.
In primul rand, gandeste-te ca la varsta asta 14-16 ani nu sunt intr-u totul pregatiti sa-si inceapa scoala si apar sarcini nedorite boli.Pe scurt se umple planeta de paraziti.Majoritatea sarcinilor nedorite le au acesti copii inconstienti si sunt urmate de abandonuri si avorturi.
Numai fetite speriate pe TPU care intreaba:"oare am ramas insarcinata daca am facut sex?" si boracei "ba, am facut sex cu una, sa nu ramana asta gravida"
In al doilea rand, societatea a decazut tare mult in ultima vreme din cauza democratiei, nu sunt adeptul comunismului, leninismului, stalinismului, dar societatea asta creaza monstrii pe banda rulanta si totul se duce de rapa.
Daca ar fi dupa mine as ilegaliza sexul pana la varsta de 18 ani.

| pufulescu a răspuns:

Problema lor este tot una veche de cand lumea, si anume invidia. Ii roade faptul ca altii / altele isi traiesc adolescenta din plin.
Exista riscuri in sex? BINEINTELES! Dar sunt EXACT ACELEASI riscuri din sexul la 20 sau 30 de ani : b.t.s si sarcini nedorite! Deci nu mai facem sex niciodata?
Sunt suficient de maturi sa faca sex la 16 ani? NU, clar nu! Dar la 20 de ani sunt maturi? IARASI NU! La 20 de ani in Romania, ca tanar / a esti vai de capul tau, ori esti student cu 2 lei in buzunar ori de abia ai un servici de 200 de euro pe luna. Iar n-ar trebui sa faci sex fiindca daca apare vreo sarcina n-ai bani nici de avort, ce sa mai vorbim de crescut un copil si daca te imbolnavesti n-ai bani de tratament?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca ai 14-16 ani. Nimeni nu te opreste din a face ce vrei, lumea care vorbeste nu ia parte la fapt. Pari influentata de ceea ce cred ceilalti si e strict parerea lor, lasa-i sa si-o exprime. Nu cred ca ai trait acum 40-50 de ani ca sa ne spui noua ce se intampla atunci. Sa luam in calcul prezentul. Acum un copil e 14-16 ani nu e familiarizat cu anumite pericole care pot aparea in timpul actului sexual. De multe ori, sunteti neinformati si usor de convins. Daca acum varsta la care se fac toate astea este de 14 ani, in viitor ce va fi? Dar experientele astea traite mai repede, dupa adolescenta ce veti mai trai? Plus ca mintea voastra nici nu functioneaza cum trebuie la varsta asta, baietii profita de copile naive ca voi si tot mai multe fete devin rupte de la o varsta frageda. Ti se pare normal?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Ce avem cu ei? In primul rand uite si in cazul tau: vorbesti despre sex si nu sti sa scrii corect. In loc sa te preocupe altceva la varsta ta, altceva fiind scoala de exemplu, sa inveti gramatica limbii romane. Cu siguranta ai in jur de 15 ani, de aceea nici nu ma mira modul tau de a gandi.
In al doilea rand, de acees sunt multi copii fara viitor, deoarece sunt facuti la varste fragede, cand si parintii sunt niste copii care pur si simplu nu gandesc cand fac, pentru ca nu stiu ce ar trebui sa gandeasca. De aceea exista atat de multe intrebari pe acest site: " Oare am ramas insarcinata, daca?" si ce este si mai grav este ca aceste intrebari sunt adresate de niste copilute asa ca tine. Intr-adevar in tot ce ai scris, am gasit si ceva cu care sunt de acord si anume, ca relatiile sexuale sa se intretina abia dupa o perioada mai lunga de relatie, cand poti sa spui ca, cunosti in mare persoana respectiva. Si inca ceva, scumpa mea... oare ai trait tu acum 40-50 ani? ca sa stii cum era lumea pe atunci? Lumea se schimba de la generatie la generatie, nu trebuie sa treaca atat de mult timp. De exemplu eu cand aveam 13 ani ma jucam cu papusile, acum fetele de 13 ani sunt preocupate de masturbare, sex, sarcina, iubit si multe altele.

| pulx a răspuns:

Isi incep viata sexuala in timp ce corpul se dezvolta, mai ales in timpul pubertati. Eu spun ca dupa 18 ani ar fi bine.

| Painkeeper a răspuns:

Lipsa educatiei sexuale a copiilor este problema, la ora actuala. In plus, nu cred ca ai putea avea o relatie de lunga durata la 14 ani. La cati ani ti-ai fi intalnit partenerul ca sa ai 3-4 ani de relatie cu el? Bineinteles, poti sa o faci, dar fi inteligenta si invata sa infrunti responsabilitatile.