| amoremioX a întrebat:

Traiesc intr-o lume creata de mine, presarata cu sentimente de apreciere pentru toti cei din jurul meu. Si totusi ma simt singura. Nu traiesc pentru ziua de maine, dar simt ca viata mea este limitata. Este o bariera invizibila peste care nu pot trece. Am tot dar imi lipsesc multe, primesc iubire dar nu simt dragoste, iubesc clipa dar ma gandesc la viitor, colorez vorbe dar le tin doar pentru mine. Imi lipseste iubirea.Am cautat fericirea ani la randul, dar nu am gasit-o. In schimb am dat numai peste amagire si durere. Mergeam pe trotuar si ma asteptam ca la fiecare colt de strada sa ma astepte Cupidon. Era doar o iluzie, Cupidon nu stia de mine. Am incetat sa mai caut. Poate ca dragostea nu este de mine sau poate ca eu nu sunt de dragoste.

Fericirea, o himera in singuratate: Optimismul nu se transforma in pesimism, iar eu inca nu imi accept singuratatea. Mi s-a spus sa astept dragostea. Doar ca am obosit. Am obosit sa stau cu ochii cat cepele si sa ma uit si in stanga si in dreapta dupa dragoste. M-am uitat cu atentie la trecut, nu am gasit nimic. Prezentul nu suna nici el prea promitator. Merg mai departe catre viitor in timp ce imi accept eticheta de femeie singura. Da, mi-este frica sa iubesc. Romantica incurabila, pasionala si sentimentala. Iubesc cu toata inima si gandesc cu sufletul. Vad calitatile celorlalti si ascund defectele. Dar cand este vorba despre relatii, ma sperii si imi pierd cumpatul. Am suferit prea mult si nu vreau sa mai sufar. Imi veti spune ca dragostea doare. Inteleg asta. Dar nu vreau doar durere. Nu mai vreau sa pun punct si sa o iau de la capat. Nu mai vreau sa fiu un pasager pierdut in notiunea timpului.

La fiecare relatie esuata imi calculam posibilitatile de a fi fericita: introduceam in ecuatie fiecare zambet si scadeam fiecare lacrima plina de amar. Vesnic optimista inmulteam cu amintirile fericite. Fara rost. Rezultatul dadea cu minus, in timp ce posibilitatile de a fi fericita erau in scadere si inca sunt.Sunt cea fara plus unu, fara pereche, totdeauna singura, a cincea roata la caruta, insa inconjurata de prieteni. Mi-am propus sa invat sa apreciez dragostea adevarata, sa uit de fericire, de iubire ca in povesti si sa ma multumesc cu cei din jurul meu. As vrea sa pot spune ca nu mai vreau sa simt fiorii iubirii si sa respir dragoste. Dar eu am fost intotdeauna o visatoare. Cum pot renunta la basmul meu, adanc inradacinat in suflet? Sunt femeie, dar am suflet de copil. Inca mai cred in printi si printese si chiar daca nu mai caut, inca mai astept un suflet pereche, o dragoste ca in filme, un cavaler pe cal alb care sa ma salveze din inchisoarea vietii.

Pana la urma cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted, iar eu am inceput cu stangul, dar voi ajunge sa cunosc dragostea. Un dram foarte mic de speranta este suficient pentru a determina aparitia dragostei. Inima imi spune ca mi-am pierdut sufletul pereche, dar sufletul imi zice ca nu l-am intalnit niciodata.

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Am citit, si m-am regasit pe mine.Cunosc senzatia de singuratate desii sunt inconjurata de lume,lume care ma iubestehappyTu cauti dragoste,pasiune,romantism,spontaneitate, momente cat mai frumoase pe care ti le poate oferii doar persoana iubita. Speri la iubitul care va veni si va fi exact cum iti imaginezi TU ca ar trebui sa fie amorezul perfect, cel care te-ar putea face sa iubesti cu intreaga fiinta si sa te simti iubita pe de'a'ntregul...totusi, totusi.

Asta este problema ta, exact problema pe care am avut-o eu timp de cativa ani : am avut parte de o fericire surda si muta care nu mi-a putut oferii mai mult decat bucuria clipei...pentru ca in secunda urmatoare sa uit ce am simtit sua ca am simtit ceva.

Tu trebuie doar sa renunti la ideea de basm, distruge prototipul pe care l'ai incrustat in creier drept iubitul perfect.NU exista un iubit perfect,dar exista unul care sa incerce sa fie cat mai perfect pentru tine! Iar pentru a putea fi gasit un astfel de iubit trebuie de fapt sa nu cautihappyNu mai cauta dragostea cu atata disperare...ea apare cand te astepti mai putin,te invaluie fara sa iti dai seama in mrejele ei si te transforma brusc intr-un alt zombi care instinctiv asculta doar de vocea sufletului ratiunea fiind lasata spre a se prafuii...

Ocupa'ti timpul cat mai mult,traieste prezentul,nu te mai chinuii singura cautand in trecut sau fabuland idei despre viitorhappy Lasa aceste sentimente de'oparte pentru moment,si incearca doar sa iti rearanjezi ideile despre tot ce iti doresti,pentru ca nici tu nu stie xact care este motivul pentru care nu obtii ce iti doresti,de asemenea nu stii totusi nici ce iti doresti!

Nu dispera cand nu este cazul! Orice fiinta umana ajunge sa traiasca aceste sentimente inutile si totusi atat de vitale intr-un final...dar nu poti totusi alege momentul cand sa iubesti sau sa fii iubita; toate acestea vin de la sine, dar pentru asta trebuie sa le lasi sa-si urmeze cursul natural, fara sa fortezi tu nimic.Linisteste'te emotional, elibereaza'te de gandurile negative pe care le ai, si lasa lucrurile sa curga.happyte pup

| IMC90 a răspuns (pentru mihaMGB):

Ce e aia creier? laughing ecler, sau cum?

| mihaMGB a răspuns (pentru IMC90):

Creier* pardon.raised eyebrows e ceva ce se pare ca iti lipseste tie.winkingpusi

| IMC90 a răspuns (pentru mihaMGB):

Ce e aia pusi? tu ai facut romana cu femeia de servici? laughing

| mihaMGB a răspuns (pentru IMC90):

Mai dar tu chiar ai o problema psihica din cate vad.Am scris repede fara sa ma corectez si n'am gandit incet raspunsul pentru a reciti macar ce am scris, deci nu am observat ca am facut mici greseli gramaticale. Daca asi fi scris de mana si observai astfel de greseli, sau daca aveai parte de o discutie live cu mine si ai observa ca vorbesc incoerent si analfabetic atunci puteai face comentarii legate de "romana mea", avand in vedere ca ai avea motive concrete pentru a face aceasta afirmatie.Pana atunci, te rog sa iti tii parerile proprii absolut inutile din punctul meu de vedere, strict pentru tine, si sa faci ceea ce s'ar presupune ca ar trebui pe acest site - sa ajuti persoanele cu nelamuriri oferindu'le un sfat cat se poate de obiectiv! In fond si la urma urmei cred ca se oberva foarte clar ca nu sunt "certata" cu scumpa noastra -Lb.romana.Nu ma fa te rog sa ma iau si eu de "ce e aia" a ta (este de genul masculin pentru inceput, si apropo nu este scris incorect deci nu inteleg de ce te'ai legat de elhappy Acest cuvant-ca poate esti totusi nelamurit/a - semnifica o forma de dovedire a afectiunii)winkingoky? Nu cred ca esti in masura sa ma confrunti la acest capitolhappyDiscutia noastra SE INCHEIE AICI! sper sa-ti traiesti cat mai bine viata'ti trista de frustrat/awinking bye

| IMC90 a răspuns (pentru mihaMGB):

''Daca asi fi scris''
as e fara i

Uite un sfat cat se poate de obiectiv : pune mana pe o carte de limba romana

10 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Oricat de mult iti da viata sa duci nu trebuie plecat capul! nu ai voie sa pici! in momentul in care pici considera-te un om slab! cei puternici raman in viata, stii cum se zice "cei puternici inving", eu stiu ca undeva acolo sus cineva t iubeste si o sa-ti dea ce nu ai avut si ce vrei, doreste-ti si vei avea! cere ajutor de sus! esti f inteligenta, trecuta prin viata, nu t oprii tocmai acum, haide.pana la final da?! multa bafta si un drum mai usor in viata!

| MarTZius a răspuns:

Inteleg ceea ce spun si uneori si eu am acelasi sentiment ca si tine.imi place sa iubesc, sa ofer toata dragostea mea dar mereu am primit doar dezamagire.eu cred ca si pentru tine dragostea va aparea candva si o sa iubesti cu adevarat.si eu sunt f romantic dar pana acum am avut parte de fete care n-au apreciat asta.gandeam si decideam cu sufletul dar nimeni n-a tinut cont de asta.nu stiu cati ani ai,dar din cate vad si tu ai o experienta de viata si din pacate e ca si a mea, nefericita. daca vrei lasa-mi id tau si poate mai vb, o sa imi pove una-alta si poate ne vom ajuta reciproc caci si eu am o perioada acum foarte grea.

| IMC90 a răspuns:

Ha? Ne dai sa citim beletristica?

spune-ne pe romaneste cum ai luat teapa, ca nu am rabdare sa citesc figuri de stil si metafore

oricum, ai o problema daca ai impresia ca o relatie e singura modalitate prin care te poti simtii ''implinita''

| viavo a răspuns:

Eu sunt de acord cu faptul ca poti sa ai ori ce daca nu ti se ofera dragoste adevarata e ca si cum ai avea avion dar permis de zbor nucu sau la fel poti sa le ai pe amandoua daca nu ai cu cine sa te bucuri de ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In toti si in fiecare, la un moment dat, se vede acel suflet de copil.Nu deznadajdui, nici nu stii cind sageata magica a lui Cupidon te va lovi.Sint sigur ca nu ai intilnit pe cel care trebuie.Mult noroc.