| anonim_4396 a întrebat:

Uitati ce-am gasit pe un site despre masturbare:

Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale 'ascutimii' mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Scăderea capacitatii de concentrare se poate observa in decursul timpului.

http://www.orthodoxphotos.com/readings/trupul/masturbare a.shtml

Ce parere aveti? Eu ma masturbez de un an de zile cam de vreo 3 ori pe saptamana, asta inseamna ca nu ma mai pot concentra? O sa-mi pierd ascutimea mintii? Acum imi este frica din ce-am citit aici.Cum ar fi ca o sa fiu mai predispusa la boli.

Răspuns Câştigător
| Jeremy1 a răspuns:

Eram 100% sigur ca este luat de pe un site religios.
Aia ar minti (si chiar mint si in prezent) pentru a fi crezuti.
De cand naiba neuronii se distrug progresiv si iremediabil datorita risipei (nu este excesiva) de energie?!

Ceea ce nu inteleg cre(s)tinii e ca masturbarea e o nevoie fiziologica complet normala la adolescenti (in caz ca n-au chef sa ne incepem activitatea sexuala de la 12-13 ani). Si tocmai, daca nu te masturbezi, datorita "valului" de hormoni venit cu ocazia pubertatii nu te poti concentra. NU distrug neuronii, cum au zis manipulatorii aia, ca asa ceva e mai mult in cazul bolilor grave.
In cel mai rau caz, daca te masturbezi prea mult, poti avea doar ejaculare precoce sau vreo problema erectila, nu mai tin minte exact...

Deci, per total, sunt niste mincinosi. FOARTE multi adulti, barbati si femei, se confrunta cu tulburari sexuale deoarece au avut parte de o educatie religioasa exagerata. Din acest motiv unii nici nu pot avea copii. Si dup-aia mai stau si in genunchi cu orele rugandu-se la un barbos imaginar ca sa-i ajute sa aiba copii.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este fals. Stiinta adevarata a demonstrat ca masturbarea este o etapa necesara dezvoltarii psihologie normale. E adevarat ca e un pacat (din punctul de vedere al bisericii crestine), dar in mod sigur nu provoaca moartea neuronilor si nici probleme de vreun fel.

| Alex0194 a răspuns:

Da laughing ramanem fara creier laughing Poate este o cauza a prostiei in abundenta din ziua de azi

| Duhovnicul a răspuns:

@Anarchy IS Order
Te-ai prins laughing, toate articolele imptoriva masturbarii, avorturilor si a altor astfel de lucruri sunt luate de pe site-uri religioase.
Revenind on-topic : Nu asculta acele baliverne, orice sexolog cu studii de specialitate e de acord ca de la o anumita varsta e natural sa ne exploram trupurile.
Masturbarea e foarte sigura intrucat nu este ilegala, nu poti lua boli sau sa ramai insarcinata, si este utila in a-ti descoperii corpul si sexualitatea. Totul e sa nu o faci chiar des, 3 ori pe saptamana este foarte ok.

| Coinac_Marian_1997 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Vad ca aveti fotografia unui Duhovnic, nu sunteti deloc un Duhovnic!

Răspuns utilizator avertizat
| LookBehinD a răspuns:

Eu fac asta in fiecare zi cam de 3 ani incoace.ma rog.nici chiar in fiecare zi... o fac in fiecare zi cand nu am prietena.

Asta inseamna ca nu o sa mai pot memora un cuvant? rolling on the floor)

ON-TOPIC:
Nu te lua dupa balivernele spuse de cre(s)tinii aia.

| matrixismyname a răspuns:

Deci zombie apar de la prea multa l*ba. Si eu eram sigur ca e de pe un site religios. Site-urile religioase manipuleaza oamenii, maine poimaine iti zic ca si viata e un pacat, si ca trebuie sa ti-o iei.

| DianaMrr a răspuns:

Stiam ca e de pe un site religios tot ce scrie acolo e o minciuna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am inceput sa uit. exact ce zice aici. Asa ca te sfatuiesc sa te lasiwinkingwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ma masturbez, anul acesta am avut note f. mici la materiiile usoare cea mai mare nota a fost 8. Cand am inceput sa ma masturbez, am intrat si pe acest site si pe altele..., la inceput credeam ca este o prostie, dar dupa ce am luat notele acelea mi.am dat seama ca nu este o prostie. Am decis sa nu ma mai masturbez...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok. Eu ma masturbez de vreo 5 ani ( am 14 ani ), insa doar ma masez, nu introduc degetul. E in regula, pentru ca am note foarte bune, invat excelent, memorez multe si imi raman in cap mult timp, nu uit, deci NU iti distruge memoria sau altceva. Ma simt implinita, nu am nervi, nu ma supar, ceea ce dovedeste ca toate alea sunt niste porcarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine copii~! daca prin risipirea energiei se 'tocesc' neuronii, fotbalistii sunt varza la cap, si nu mai trebuie sa facem nici un fel de sport~! mai usor si cu scrisul la pc, sa nu ne risipim neuronii~!laughingglmtongueai primit raspunsul ca e o adv minciuna~si site religioslaughing~, deci nu mai trebuie so spun si eu, nu?happy

| m4r1n a răspuns:

Asa credeam si eu, dar s-a dovedit a fi gresit.
Eu dupa un timp am inceput sa imi pierd capacitatea de concentrare, sa invat mai greu si sa imi pierd memoria.
Deci am ajuns la concluzia ca masturbarea este un pacat, si nu o sa o mai practic pentru ca are consecinte atat fizice cat si psihice.
Nu va recomand sa incepeti sa va masturbati.

| AnoNim1432 a răspuns:

E adevarat ca daca o faci prea mult iti pierzi energia dar aia cu pierderea neuronilor e o tampenie... chestia aceea cu distrugerea lor progresiva si lenta este o alta boala numita boala Parkinson. Dar totusi nu te masturba prea des happy

| Coinac_Marian_1997 a răspuns:

Vreau sa iti zic,ca masturbarea nu este deloc ceva normal,eu o fac de ceva vreme,si vreau sa iti zic,ca acel site religios care zice despre masturbare,ca iti afecteaza memoria, acel site religios zice adevarul, eu nu prea mai pot memora atat de bine, citesc destul de mult, dar nu memorez tot, da masturbarea iti afecteaza memoria.Parintele Arsenie Boca, a zis ca vindecarea este infranarea pacatului!

| marius91 a răspuns:

Nu stiu nimic despre asa ceva laughing daca ar fi asa ceva inseamna ca nici sex nu ar mai trebui sa facem straight face

| Emy4u92 a răspuns:

Care ii intrebarea ca tot uit in timp ce scriu? laughing) hai sa fim seriosi. daca ar fi ne luam dupa ei ar fi trebuit sa fim morti demult.oh go on