| anonim_4396 a întrebat:

Urat mi-a fost mie limbajul si comportamentul buruienos,stradal si ciobanesc carpatin folosit de un baiat cu o fata.
Nu stiu cum poate sa accepte unele fete si sa stea in relatia respectiva,dar aici in nici un caz nu mai e vorba de iubire.
E vorba de umilire si lipsa de respect de sine si de o parte si de alta.
Asta nu e o intrebare,ci doar un sfat daca pot spune asa referitor la astfel de relatii.
Adica incercati si voi baieti sa fiti oleaca mai finuti cu fetele,mai cizelati ca doar nu suntem intr-un razboi dintre sexe,nu ne luptam pentru dominatie, nu ne luptam pentru cine supune pe cine.Ar trebui ca o relatie sa fie frumoasa sad
Ori m-a "afectat" pe mine faptul ca am citit in copilarie multe carti de dragoste(Sandra Brown in special) si tot timpul am incercat inconstient sa duc relatiile intr-o iubire platonica ori nu stiu,dar mi-e nu mi-a placut niciodata sa vad cum un baiat,fie el si prietenul meu,o jigneste,ii vorbeste urat si din astea cu prietena lui.
Eu nu ma bag in relatia nimanui, dar parca ma doare cand o vad pe fata respectiva ca se umileste in halul asta.

Urat.
Nimic mai urat.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Fireasca reactia ta,dar cam inutila sa stii,nu-i poti cere omului ceea ce nu are,respectiv un strop de educatie,un gram de politete,un pic de generozitate.
Cei care au un asemenea limbaj sunt persoane care nu pot impresiona prin altceva,in continua aparare si pline de nesiguranta.
Un limbaj buruienos le asigura din start intimidarea adversarului,dupa parerea lor si,in general,toti cei din jurul lor le sunt adversari,pana si un compliment e o trimitere la origine.
Pot fi destepti,dar nu inteligenti,e o mare diferenta aici si nu pot fi educati,e mod de supravietuire pentru ei limbajul asta violent, nu-i poti vindeca.
Personal, surzesc subit cand ii am in apropiere si caut usa sa ies, refuz sa-mi umbresc fie si pentru o clipa sufletul, cu asemenea violente verbale.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Daa.N-are rost sa te mai complici.N-ai ce sa le mai ceri.winking

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Dar,cum ai spus, pacat de fetele respective, nivelul lor de respect de sine, e foarte scazut.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Na,ce sa faci.Treaba lor pana la urmawinking

| fabiola a răspuns:

E vorba de un pic de orgoliu( care azi lipseste in randul fetelor) si de principiul valabil pentru ambele sexe:respecta si vei fii respectat!

| neutrino a răspuns:

Ceea ce spui este adevarat dar, "cum e turcu-i si pistolul"! Gunoaie sunt de ambele parti, in egala masura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ideea ar fi ca o anumita fata prefera sa stea cu un baiat care se poarta urat cu ea, decat sa stea cu tine. Si de la asta porneste o intreaga mentalitate de viata...

Dar lucrurile asa stau, in majoritatea cazurilor, cu cat oferi mai mult cu atat ai sanse mai mari sa ramai cu buza umflata. Motivul pentru care atat de multe persoane se poarta urat cu partenerii iar acestia nu ii parasesc este ca oamenii, mai mult decat orice, vor sa fie acceptati si apreciati. Cu cat te vei purta mai indiferent intr-o relatie cu atat celalalt va incerca sa suplineasca prin gesturi frumoase. Desigur, exista o limita, dar daca ai instincte destul de dezvoltate si esti destul de inteligent chiar te poti implica intr-o relatie in care nu prea oferi nimic si primesti totul.

Referitor la "sfaturile" tale de la prea multe carti (si un singur rand e prea mult, ca fapt divers) ale Sandrei Brown sa stii ca nu reinventezi roata. Ba dimpotriva, tu nici macar nu intelegi de ce se intampla toate astea pe cand altii nu numai ca observa situatia respectiva dar o si folosesc in folosul lor. Tu incearca in continuare iubiri platonice in timp ce te uiti la altii cum isi joaca partenerii pe degete.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai zis sa nu mai intervii in intrebarile mele?
Chiar n-am nevoie de parerile tale ciudate.
''Ideea ar fi ca o anumita fata prefera sa stea cu un baiat care se poarta urat cu ea, decat sa stea cu tine''
Explica-mi si mie cum de ai ajuns la concluzia asta? Eu m-am referit la faptul ca un amic de-al meu se poarta urat cu prietena lui si asta nu-mi place.Nu vreau sa stea fata aia cu mine, nu vreau sa ma placa, nu ma intereseaza, doar ca o vad uneori ca sufera.
N-am nevoie sa-mi joc partenera pe degete.Asta o fac doar frustratii ca sa-si alimenteze ei orgoliul.
Pe bune nu mai interveni in mesajele mele.

| Hαppiηеss a răspuns:

Trebuie sa accepti un lucru, pe care si eu am fost nevoita sa il accept...
Daca tu ai o educatie sanatoasa, ai niste principii si o mentalitate nu te astepta niciodata ca si cei din jurul tau sa fie si sa gandeasca la fel...