| DSabb a întrebat:

URGENT! Trebuie sa ma despart de iubitul meu pentru ca nu am de ales, din cauza parintilor mei si nu stiu cum as putea sa ii spun printr-un mesaj, eu am 16 ani si el 20 tine foarte mult la mine si eu la el dar chiar nu am ce sa fac. Astept sugestii despre cum as putea sa ii zic fara sa il fac sa sufere prea mult.

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Iubirea adevărată, nu trebuie să aibă bariere şi mentalităţi preconcepute! Cred că nu neapărat părinţii sunt cauza aici, vrei şi tu cel puţin 50 %

| FucktheSystem a răspuns:

Cum nu ai ce să faci? Ai 16 ani, ai tăi nu pot să te lege în casă, nu pot să te oblige practic să faci nimic, ești destul de mare să descui ușa să să ieși când ai chef. Că o să se enerveze, că o să te certe și alte tâmpenii e altă problemă, dar tu poți să le spui că faci ce faci pentru că ei ți-au interzis ceva ce era important pentru tine fără să te asculte. Fie că înțeleg sau nu tu poți să faci până la urmă ce vrei tu, chiar să te vezi pe ascuns cu tipul ăla, nu pot să te oprească în niciun fel.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa-i spui in fata, nu prin mesaj. Asa e cinstit atat fata de tine cat si fata de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i situatia, sigur va intelege

| croissant a răspuns:

Orice despartire doare. Daca zici ca el tine mult la tine probabil ca va suferi. Mie nu mi se pare corect sa te desparti de cineva doar pentru ca ai tai nu sunt de acord. Ar fi o varianta sa vb cu ei. Asculta-ti inima daca ea iti zice sa fi cu el ramai cu el. Dar daca nu se poate din cauza parintilor tai atunci cu parere de rau va despartiti dar nu cred ca ii poti spune asta fara sa il doara daca te iubeste cu adevarat poate ca nu se va da batut si va lupta pentru tine. Iti urez succes si ai grija ce alegi ca pe viitor sa nu iti para rau. Sper ca te-am putut ajuta

| xanderblackx a răspuns:

La 16 ani ar trebui sa pui mana pe carte nu sa te gandesti cum sa te desparti de iubiti datorita parintilor... daca te gandeai de la inceput nu mai puneai astfel de intrebari. asadar sa nu fiu egoist, ii poti spune ca vrei sa-ti vezi de viata ta, sa-ti faci un viitor si vrei sa te concentrezi foarte bine pe studii. si GATA... numai bine si multa bafta

| kx123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spui asta fata in fata, sa ii explici concret de ce vrei sa faci acest lucru. Deoarece despartirile prin telefon s.a.m.d. nu sunt atat de minunate.

| monycutzza a răspuns:

Buna, ii spui ca trebuie sa luati momentan o pauza

| myiau a răspuns:

Explica-i situatia. e singura cale corecta. nu-l minti. va fi greu. dar chiar e necesar' parintii controleaza si iubirea?

| ASTCRW a răspuns:

Prin aceeaşi situaţie am trecut şi eu cu ceva zile în urmă! Îl iubesc foarte mult, şi ştiu că şi el mă iubeşte. Sufăr, dar nu arăt asta, nu vreau să-l fac să se simtă şi mai prost. sad
Când i-am spus că nu mai putem fi împreună, iar motivul, erau părinţii mei, mi-a fost foarte greu, am avut noroc că el nu era online pe mess, şi am ales să-i las un mesaj. În acel mesaj, scris printre lacrimi, i-am spus că pe moment ar fi bine să luăm o pauză, iar din acea pauză, chiar dacă nu am vrut, s-a ajuns la o despărţire, din aceea despărţire, au avut loc multe certuri, în urma cărora am ajuns la concluzia că nu e ultimul băiat de pe lumea asta, sunt milioane!

Te cred că îţi este greu, dar poate nu a fost să fie, Dumnezeu a ştiut de ce a făcut aşa, ca să se ajungă aici, şi să nu mai fiţi împreună!

[ P.S. : O să zici că-s nebună că am zis atâtea, dar ţi-am povestit ce am făcut eu. :d ]

Have fun, life is beautiful! happy

| ZURRYY a răspuns:

Stiu cum e sa suferi in dragoste..eu am avut aceesi problema..am fost cu un baiat care mi-a sucit mintile nu mai puteam nici sa-nvat am scazut la invatatura si ai mei asa si-au dat seama ca e ceva cu mine.i-am spus baiatului ca trebuie sa fac ceva urgent pentru ca ai mei sa ma lase-npace.i-am zis ca trebuie sa luam o pauza, dar iubirea a fost mai presus si nu am rezistat unul fara celalalt am fost despartiti 1 luna ..in tot acest timp am fost deprimata si suparata, eu incepusem sa-mi ridic notele din nou si am fost impreuna inca 1 an si 4 luni de-atunci ..eu m-am concentrat pe scoala si el la fel cat am fost despartiti am incercat sa ne evitam dar nu puteam unde mergem ne intalneam pur si simplu nu rezistam unul fara celalalt.a am uitat sa-ti zic ca asta s-a intamplat la 16 ani si eu si el la fel.Curaj..luati o pauza pana isi revin ai tai si nu o fa printr-un mesaj ci face to face e cel mai bine.