| Costinamiha a întrebat:

Va rog ajutați-ma, sunt disperata, am fost la ginecolog si mi-a recomandat anticoncepționale Logest, mi-a spus da-si fac efectul de la prima pastiluță, dar mi-e foarte frica pentru ca am citit pe diferite site-URI ca trebuie sa astept un timp ca sa-di faca efectul. Eu am avut un contact sexual neprotejat la a cincea pastila, ar trebui sa-mi vina menstruația pentru ca am terminat primul blister, dar imi este foarte frica ca n-o sa-mi vina, va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila ti-ai administrat-o in prima zi a menstruatiei protectia contraceptiva se instaleaza din acel moment si se poate intretine sex neprotejat cu ejaculare in vagin fara nicio restrictie, si va tine din acel moment pe toata perioada cat timp iti vei administra de acum incolo aceste pastile AC. Insa in cazul in care prima pastiluta ai inghitit-o intruna din urmatoarele zile, adica a 2-a, 3-a, 4-a si maxim a 5-a zi a ciclului menstrual atunci protectia contraceptiva se instaleaza doar dupa trecerea a minim 7 zile. In acest al 2-lea caz, daca se intretin acte sexuale acestea trebuie in mod obligatoriu sa fie protejate printr-o metoda de protectie suplimentara pana in a 8-a zi. In consecinta; daca ai inghitit prima pastila din prima zi de menstruatie nu exista nici cea mai mic posibilitate de sarcina. Daca ai inghitit prima pastila in zilele urmatoare ale menstruatiei atunci doar daca partenerul a ejaculat in vagin in timpul sexului intretinut in a 5-a zi ar putea sa existe o probabilitate de sarcina insa extrem de mica de maxim 2-3%. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca faci prostii, ce sa i faci, acum suporti.

| ania a răspuns:

Mai bine nu mai fă sex cu nimeni dacă nu ești căsătorită. Dumnzeu nu te-a creat să trăiești în stresul ăsta, să te folosească cineva, să fii în pragul depresiei. Dragoste însemană că cineva te protejează și își asumă răspunderea pentru eventualii copii, păcatul curviei adică sex fărăcăsătorie nu face fericit pe termen lung pe nimeni.

| Costinamiha explică:

Astăzi sau maine ar trebui sa-mi vina menstruația, însă imi este foarte frica pentru ca nu am dureri de burta sau spinare ca inainte si imi este foarte frica ca n-o sa-mi vina, daca ma credeți mai am putin si o dau in depresie doar la asta ma gandesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Una dintre efectele secundare ale pastilelor AC poate fi si completa modificarea a modului de manifestare a simptomelor premenstruale care pot sa dispara complet. Repet in mod teoretic este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in cazul tau.

| Costinamiha explică:

Dar daca nu-mi vine menstruația nici azi si nici maine ce sa fac? Credeți-ma ca-mi este foarte frica, merg la baie din cinci in cinci minute in speranța ca o sa-mi vina, dar de fiecare data sunt doar alarme false. Si am un lichid foarte abundent, poate fi semnul unei sarcini? Iertați-ma ca va pun atâtea intrebari, dar imi este foarte frica

| Costinamiha explică:

Nu mi-a venit ciclul nici ieri, si nici azi nu am simptome, mi-e frica, va rog răspundeți-mi. Oare nu si-au facut anticoncepționalele efectul? De fiecare data cand am avut acte sexuale a fost fara ejaculare in vagin. Imi curge un lichid alb la culoare si foarte mult, va rog răspundeți-ma, credeți-ma ca nu stiu ce sa fac, is terminată