| GaGy a întrebat:

Va rog mult, ajutati-ma!
Daca stiti citate poezii, proverbe ori ce despre nonviolenta sau violenta spuneti-mi si mie.Va rog.Am de facut un proiect la civica pe maine despre nonviolenta.Si nu gasesc nimic bun pe net.Am nevoie urgent! Mersi.
Va promit funda la cele mai multe. love struck
Si voturi la celelalte.

Răspuns Câştigător
| LAlex a răspuns:

Nonviolenţa înseamnă nu numai evitarea violenţei fizice externe, ci şi a violenţei interne asupra spiritului. Nu doar refuzi să împuşti un om, ci refuzi şi să-l urăşti.

Nonviolenţa, în forma ei dinamică, înseamnă suferinţă conştientă. Ea nu presupune să plecăm capul în faţa voinţei celor ce ne asupresc, ci să ne măsurăm, cu toată fiinţa noastră, cu voinţa tiranului.
Credinţa mea în principiul non-violenţei mă obligă să fiu foarte hotărât. Nu mai rămâne loc pentru laşitate sau slăbiciune.
Non-violenţa conduce la cea mai înaltă moralitate, care reprezintă ţinta evoluţiei. Până nu ne oprim din rănirea tuturor fiinţelor vii, suntem încă sălbatici.
Pot să-mi închipui un bărbat înarmat până în dinţi, care, în sufletul său, este totuşi un laş. Adevărata non-violenţă este imposibilă dacă omul nu este lipsit de orice teamă.
PS:Toate sunt citate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://rum.anarchopedia.org/Nonviolen%C5%A3a ai un material despre nonviolenta si aici: http://www.citatepedia.ro/index.php?cu=nonviolen%FE%E3 ai cateva citate. Proverbe: Cine ridica sabia, de sabie va pieri! Capul plecat sabia nu-l taie! Cine seamana vant, culege furtuna! Ce tie nu-ti place, altuia nu face! Numai bine!

| RockaruL a răspuns:

Cine sapa groapa altuia cade in ea!
Cand doi se cearta al treilea castiga!
Legea nu se face cu pumnul!
Nu te lua la bataie cand poti discuta civilizat!

| DidiLovesYou a răspuns:

Sau intilneau aceasta vara,
A intilnit ea un baiat,
Se intilneau in toata ziua
Apoi el la armata a plecat.
La petrecut ea pina la gara
Si cind in tren el a urcat
Ia spus ca sa nu auda nimeni
Ca il va astepta neaparat.
Si trenul a plecat din gara
Si ea din ochii a lacrimat.
Ii scrie el de acolo o scrisoare
A intrebato "Ce mai faci?
La mine ii mare sarbatoare
Eu chiar acum m-am insurat"
A inlemnit cu foaia in mina
I s-a parut ca nu e drept
Moartea o va lua acum de mina
Si o va stringe strins la piept.
Ramii cu bine, viata fericita
Ramii cu bine dragoste a mea
Eu voi pleca acum de acasa
Mai mult nu vreau ca sa traiesc.
Ea a murit... au ingropat-o
Pe un mal abrupt caci altul nu-i
Iar el plingea minca pamintul
Caci nu era scrisoarea lui

| DidiLovesYou a răspuns:

Sau intilneau aceasta vara,
A intilnit ea un baiat,
Se intilneau in toata ziua
Apoi el la armata a plecat.
La petrecut ea pina la gara
Si cind in tren el a urcat
Ia spus ca sa nu auda nimeni
Ca il va astepta neaparat.
Si trenul a plecat din gara
Si ea din ochii a lacrimat.
Ii scrie el de acolo o scrisoare
A intrebato "Ce mai faci?
La mine ii mare sarbatoare
Eu chiar acum m-am insurat"
A inlemnit cu foaia in mina
I s-a parut ca nu e drept
Moartea o va lua acum de mina
Si o va stringe strins la piept.
Ramii cu bine, viata fericita
Ramii cu bine dragoste a mea
Eu voi pleca acum de acasa
Mai mult nu vreau ca sa traiesc.
Ea a murit... au ingropat-o
Pe un mal abrupt caci altul nu-i
Iar el plingea minca pamintul
Caci nu era scrisoarea lui

| angellow a răspuns:

Resping ideea de violenta, pentru ca binele obtinut prin mijlocirea acesteia nu este de durata; in schimb, raul provocat de violenta este de durata.

Violenta nu poate fi decât bastardul pasivitatii.
Non-violenta este arma celor puternici.
Principiul non-violentei este supus probei atunci când se confrunta cu violenta.
Violenta este arma celor slabi.

Victoria obtinuta prin violenta este echivalentul unei infrângeri, pentru ca este temporara.
Nu exista decât o singura cale de a obtine independenta prin non-violenta: daca murim, vom trai, daca ucidem, niciodata.
A invata ca in viata, mai usor se poate invinge ura cu dragostea, minciuna cu adevarul si violenta cu abinegatia, ar trebui sa fie un element fundamental in educatia oricarui copil
În cazul celor care fac uz de forta mai exista speranta ca ei vor gasi intr-o buna zi calea spre non-violenta, lucru care nu este valabil si in cazul celor lasi.
Ura este ceva special - vei vedea ca este cea mai puternica si violenta acolo unde este gradul de cultura cel mai scazut.
Pot sa-mi inchipui un barbat inarmat pâna in dinsi, care, in sufletul sau, este totusi un las, ...adevarata non-violenta este imposibila daca omul nu este lipsit de orice teama.
Adevarul trebuie gasit doar in noi insine, dar nu poate fi gasit folosind violenta impotriva dusmanilor nostri din afara.
A invata ca in viata, mai usor se poate invinge ura cu dragostea, minciuna cu adevarul si violenta cu abinegatia, ar trebui sa fie un element fundamental in educatia oricarui copil
Nu exista decât o singura cale de a obtine independenta prin non-violenta: daca murim, vom trai, daca ucidem, niciodata.