| Emeraude a întrebat:

Uite, nu va rog sa-mi rezolvati vreo "tema", dar am nevoie (urgent) de niste proverbe sau citate in franceza despre prietenie, pentru un proiect pe care sa le invat mot-a-mot, sa le explic in viziunea mea, plus un text critic pe baza lor. Eu doar va rog sa-mi spuneti cateva, in caz ca stiti big grin. Stiu ca as putea sa le traduc pe cele din romana in franceza, dar nu prea mai am timp si indicatia este ca respectivele proverbe/citate sa fie de franţuze, proiectul a fost propus de azi pe maine asa ca apelez la ajutorul vostruhee hee. Eu nu am gasit nici pe net, asa ca l-am tradus pe cel mai cunoscut: "Dieu me garde de mes amis, je me garderaii de mes enemis", dar nu este bun straight face. Merci beaucoup anticipat... (dau fundita laughing ) au revoir!

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tasteaza pe Google "amitie dans des proverbes et maximes". Ar trebui sa-ti dea rezultate direct in franceza. Daca mai poti astepta pana dupa amiaza, da-mi un privat si iti dau eu cateva. Acum, chiar nu am timp sa caut.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La prima cautare iata un site care contine 800 de proverbe frantuzesti: http://www.e-frenchtranslation.com/fr/proverbes.htm

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am dat search dupa dictons, care inseamna proverbe, zicatori in franceza.

| Emeraude explică:

@ StarDust : crede-ma ca acolo am cautat prima data si nimic... mi-au iesit fire albe-n cap la cate pagini am rasfoit pe'acolo laughing.

@babyangel : thanks, dar eu tocmai maine am de prezentat proiectul -ceea ce nu e tocmai corect, nu am avut timp de pregatire decat o zi, sau mai exact... cateva orethinking Stiam si eu de o carte cu proverbe in mai multe limbi, am fost si la librarie si tanti de acolo s-a uitat la mine ca la poarta noua cand am intrebat-o...hard luck.

| Emeraude explică:

@brigaela : tu pe ce-ai dat search? Precizez ca eu cautam despre prietenie. Eu am scris prima data "citate in franceza despre prietenie ", apoi "proverbe in franceza", "l`amitie " si nu am gasit site-ul ...sau poate am trecut peste el thinking big grin... merci oricum, sper sa gasesc si despre prietenie acolo :]

| babyangel a răspuns:

Daca asteptai pana maine te ajutam eu...acum nu gasesc cartea respectiva..am o carte cu proverbe in mai multe limbi...

| StarDust a răspuns:

Www.google.com? :) trebuie sa fie cv cu proverbe