| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, stiu ca aici nu e un site pentru facut teme, si stiu ca am 'gresit' si categoria, dar am mare nevoie de ajutor la tema la fizica, nu are cine sa ma ajute, si imi trebuie maine.
Vreau doar sa imi spuneti pasii, nu sa imi rezolvati problema:

O teava este sudata sub un unghi de 30 de grade, fata de orizontala pe capacul superior al unui vas inchis, cu inaltimea h=50 cm. Stiind ca presiunea hidrostatica exercitata pe fundul vasului este de 10 la a 4a Pascali, sa se calculeze:
a) Lungimea coloanei de lichid (apa) din teapa (Densitate apa = 1000 kg/m cubi)
b) Reprezentati grafic variatia presiunii hidrostatice exercitata de lichid pe peretii laterali ai vasului, in functie de inaltimea y, masurata de la capac spre baza vasului.
Multumesc mult anticipat! Va rog sa ma ajutati!

Desen din carte: http://img3.imageshack.us/img3/4078/10474981.jpg

3 răspunsuri:
| KidOoNh a răspuns:

Acuma dao las-o mah da v-o spus admini clar ca nu este site de facut teme atunci ce o sa fiti cand o sa ajungeti la facultate si nu o sa mai fie situl asta ramaneti corigenti invata ma sa-ti faci temele singur altfel care este farmecul temelor ca ti le spune altu din asta nu inveti nimic invata sa-ti faci temele pentru acasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kjjdhisejiewjtkx

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O problema sa rezolvati