| anonim_4396 a întrebat:

Va suna cam penibil,dar sper sa ma ajutati.
Pur si simplu nu-mi pot uita fosta prietena.A fost fata cu care am avut primul sarut, cu care am descoperit ce inseamna iubirea.Ne-am despartit acum 3 luni din cauza unor barfe.De atunci imi sta gandul numai la ea.Ma gandesc la acea senzatie pe care am simtit-o la primul sarut si ce simteam in clipa in care ne spuneam "te iubesc". In seara asta am citit istoricul de pe mess si am inceput sa plang.Am 14 ani si a fost prima experienta de acest gen din viata mea.M-am avantat prea tare si am pus prea mult suflet in acea relatie desi stiam ca ma voi rani.Acum pur si simplu nu o pot uita.Ce pot sa fac ca s-o uit?
Dau funda.Va rog frumos fara ironii.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te-ai avantat prea tare si nu ai pus prea mult suflet,ai dat ceea ce ai vrut si ai putut pentru ca simteai nevoia s-o faci, nu te mai invinovati degeaba!
La fiecare varsta iubesti altfel, sa stii.
Cu alta forta, cu alt suflet si cu alte ganduri, altfel la 14 si altfel la 24 de ani.
E adevarat ca suferinta te-a ranit prea devreme,dar va trebui sa intelegi ca si ea are rolul ei.
Intotdeauna in tot raul e si-un bine.
Tu ai facut un pas mare spre a te maturiza mai repede decat semenii tai.
Vei intelege lucrul asta peste ani,cand iti vei vedea colegi si prieteni,suferind la prima lor despartire sau iubind prima oara.
La fel,cand iti va trece,dupa ce iti va trece,vei descoperi ca ai devenit mult mai selectiv si mai exigent in a alege o fata!
Cum iti va trece?
E cel mai greu raspuns.
Vei plange,zilele tale vor trece trist si deznadajduit,te vei refugia in invatat,in filme,in jocuri,te vei insingura,dar va trece. Timpul ajuta mult,in cazurile astea.
Strange din dinti si alunga-ti durerea din tine,educa-ti mintea sa alerge la alt gand in momentul in care aluneca spre "EA"!
Si,desi rana nu se va inchide niciodata,vei invata sa traiesti cu cicatricea.
E a ta, durerea ta.
Si fii sigur, multe altele vor veni, tu trebuie sa fi pregatit sa le intampini si sa nu le lasi sa te doboare.
Mergi inainte, chiar daca ai ochii impaienjeniti de lacrimi.
Nu te opri.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca sa iti faci alta prietena si cu timpul o vei uita...

| Alexandru0007 a răspuns:

Ma esti nebun? iesi cu alta, sigur mai sunt fete pe lumea asta

| wolder a răspuns:

Sfaturi dupa o despartire:
- Identifica motivul despartirii fara sa dai vina doar pe cel de langa tine
- Accepta situatia fara a incerca sa schimbi ceva
- Invata din greselile facute
- Nu te gandii ca va veti impaca (iti vei face sperante inutile)
- Tine distanta de persoana de care te-ai despartit (macar o vreme pana treceti peste despartire)
- Nu arunca amintirile (poze, filmulete, cadouri), dar pune-le intr-un loc in care sa nu le vezi o vreme
- Realizeaza ca si o despartire se intampla cu un motiv, poate iti va fi mai bine asa
- In timp vei gasi pe altcineva. Daca te gandesti ca nu vei gasi pe nimeni, asa se va intampla, fi o persoana mai optimista si cunoaste persoane noi.
- Nu te arunca in bratele oricui, ai grija ca de data asta sa gasesti o persoana mai buna care sa te ajute sa treci peste toate
- Ocupa timpul cu alteceva: stai cu prietenii, asculta muzica, urmareste filme, fa plimbari, fa curatenie in jur si in suflet...
- Gandeste pozitiv. totul va trece si iti vei gasi fericirea langa altcineva
- Scrie tot ce simti pe o foaie (planuri de razbunare, injuraturi tot ce-ti trece prin minte) apoi arde foaia te va ajuta sa eliberezi energia negativa.
- Evita tot ce iti aminteste de el (locuri, persoane)

| persseuss a răspuns:

Stai linistit ca toti am trecut prin asta.sa vezi ce o sa razi pe la 18 -19 ani de o sa te pisi pe tine.incearca sa treci peste ca de reparat nu cred ca mai merge ceva, si cauta o persoana care se avata la fel de tare ca si tine

| Azµre a răspuns:

Treci peste ești mic, ieși mai des di ncasă fă-ți prieteni. Așa timpul va trece mai repede și o vei uita.

Răspuns utilizator avertizat
| Liliana1981 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, lasi timpul sa treaca. Si iesi cu amicii, cunoaste persoane noi.

| Claudix a răspuns:

Combina=te cu urata clasei, ca sa moara de ciuda

| LuvIsTheWay a răspuns:

Mda, aceeasi problema am si eu oh go on, asta e o sa vina si vremea noastra, poate. Oriicum am renuntat sa mai ma gandesc la el...ca tot nu o sa mai fie nimic. Asta ar trebui sa faci si tu.
Mult succes happy.

| alyc23 a răspuns:

Cautati alta ca ia deja a facut-o ca ia deja a facut-o