| sweetangels a întrebat:

Vad multe femei frumoase, cuminti si la locul lor, cu bun simt ca au parte de mitocani din belsug, care unii le mai lasa si gravide si apoi le parasesc pt femei de o calitate indoielnica (acestia nerecunoscandu-si copiii sau neplatind nici pensia alimentara) in timp ce femei urate, rele, perfide, acre si materialiste au noroc sa le iasa in cale cate un 'baiat bun' pe care il trateaza ca pe un catelus iar el, orbit de dragoste, executa orice comanda primesc pana cand 'zanele' ii lasa cu buza umflata si in pragul falimentului. Voi ce credeti? De ce binele atrage de cel mai multe ori raul si invers? (mentionez ca nu sunt direct implicata in asa ceva, e pur si simplu o constatare si vreau sa aud niste pareri)

29 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu ai cel putin 25 de ani si cel putin 3 relatii de cel putin 2 ani, ti-e foarte greu sa intelegi. ceea ce ai vazut tu e de fapt foarte complex, incumba foarte multe variabile, si deci toate explicatiile si teoretizarile de aici nu ii pot oferi decat niste raspunsuri partiale, ca si cum privesti o prisma, poliedru sau piatra unui inel, dintr-un anumit unghi, de unde firesc, nu poti vedea si nici aprecia toate fatetele, pentru ca pur si simplu nu se poate, intelegi?! Daca nu, sau daca nu esti de acor cu raspunsul meu, iti propun sa salvezi intrebarea, cu data si restul reaspusnurilor, intr-un folder, sa-i spunem "dilemele mele la X ani" si peste vreo 5-7-9 ani recitesti si sa vezi daca si cum e de fapt Realitatea? Viata, mai ales daca intre timp, pate chiar tu vei fi trecut prin ceva similar, gen variatii pe aceeasi tema! Capul sus, citeste, cultiva-te, si fi optimista, ca viata e totusi frumoasa, cu toate "amaraciunile" ei, si ca, mai ales, dupa ploaie apare mereu soarele!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Numai si numai din cauza sexului. nu exista absolut nici o alta explicatie. Fetele bune care cauta baieti rai sunt de fapt perverse care vor sa fie dominate, baietii care cauta "bunaciuni" sunt lipsiti de creier si gust, dar au destul din ambele mai jos de buric si tot asa.

| sweetangels explică (pentru AlexanderAdrian):

Dar nu toti cauta bunaciuni, am vazut nenumarati baieti cuminti cu femei odioase care i-au bagat sub papuc in timp ce alte fete care le au pe toate, inclusiv educatie sunt calcate in picioare de cocalari, in timp ce acrele sunt asteptate acasa cu petale de trandafiri si margaritare (casa, masina, bani etc etc si unde mai pui ca sunt chiar rele de musca, inselandu-si in mod repetat partenerul)

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru sweetangels):

Pai de-asta am si spus "etc". Cred ca povestea cu contrariile se atrag e un fel de scuza pentru povestile astea care n-au aproape niciodata un final fericit.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Ma bucur ca a mai observat si altcineva acest lucru.Baietii sunt atrasi in general de ambalaj asa ca de ce ne miram? Stiu si eu un caz unde ea era/este o taratura (peste 100 de barbati in lista, pachet complet ) si acum este casatorita cu unul bogat dar i s-a schimbat statutul de la c * la doamna. Daca esti fata cuminte, la locul tau nu te baga in seama nimeni.
*Ps :nu exista femei de calitate indoielnica ci doar femei care se descurca.

| sweetangels explică (pentru motherfuckerstyle):

Mi-ai citit gandul, asa e, devin doamne respectabile. Eu pe ele nu le condamn, experienta vietii le-a aratat 'calea', surpriza e la ei, la baieteii astia care se ratacesc in bratele lor, dupa relatii cu fete cuminti, frumoase si cu creier in care ei au fost 'cocosi' de munte...penibil...

| AtateaConditii a răspuns:

Eu am impresia că, cand doi oameni buni se intalnesc si sunt impreuna unul din ei sigur va domina si celalalt va fi dominat niciodata nu e chiar egal. Pentru ca bunatatea omului se pastreaza numai cand e tratat prost si rautatea altora se pastreaza cand e tratat regeste.

| sweetangels explică (pentru AtateaConditii):

Da, am remarcat si eu lucrul asta...

| RAY a răspuns:

Pentru ca baiatul ala bun observa ca nu-i bagat in seama de alea bune asa ca alege ce ramane, ne satisfacem interesele, barbati prin banii cumpara sex, femeile dau sex pe banii, cred ca fiecare stim asta dar ascundem asta

| neutrino a răspuns:

Ca si barbatii, unele femei sunt si inteligente, altele nu. Aici nu-i vorba de o intrecere intre bine si rau.

| sweetangels explică (pentru neutrino):

Tocmai ca sunt inteligente si au de toate mai putin un partener acceptabil. Am compasiune atat pentru femei cat si pentru barbatii aflati in aceasta situatie (pe care de altfel refuz s-o inteleg...)

| neutrino a răspuns (pentru sweetangels):

Poate ca fetele despre care vorbesti tu sunt prea inteligente.

| vocea a răspuns:

Pai fie care trage cu consecintele lui, trebuiau sa se gandeasca inainte sa faca sex cu un mitocan care le paraeste, adica ba eu ce fac daca asta ma lasa, iar fetele care prind baieti buni si fraieri este pentru ca au tupeu si sunt oprtuniste se baga pe el, il pacaleste ca il iubeste au vrajeala de 2 lei care cu ceilalti baieti mai smecherasi nu a mers succes

| sweetangels explică (pentru vocea):

Mitocanul nu era de la inceput mitocan...pana au cucerit fetele alea cuminti lupul si-a schimbat parul, dar naravul ba, incetul cu incetul, mastile de sarbatoare au picat, iar oamenii si-au aratat adevarata fata. In rest e real ce ai zis

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ti se pare, mai sunt si cazuri ca astea prezentate de tine, dar cred ca exagerezi, cred ca esti subiectiva

| sweetangels explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Tocmai ce ai zis ca exista astfel de cazuri. Nu am de ce sa exagerez, colcaie lumea de rautate

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sweetangels):

Gasesti ceea ce cauti, eu intalnesc doar fete cuminti, care au destule in cap, restul le ignor, viata e destul de scurta ca sa imi bat capul

| sweetangels explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca asa cum le cunosti vor ramane si pe parcurs... Oamenii se schimba, insa marea majoritate nu in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. nici eu nu mai suport fazele astea sad dar n-am ce face. asa e viata asta de rahat!

| sweetangels explică (pentru anonim_4396):

Cred ca viata ne invata, cu timpul, cum sa facem fata tuturor problemelor, insa in mod categoric, aceste pedepse difera de la caz la caz si imi displace de cate ori vad ca persoanele bune sufera mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetangels):

Si mie imi displace si nu inteleg de ce suntem pedepsiti, noi care nu gresim. Viata e nedreapta si nemiloasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are parte de ce merita. cine are parte de rau aia sa aiba ca aia a ales, cine are parte de bine aia a ales. e vina lor ca au ales asa, nu a altcuiva.
completarea, uitate la raspunsul lui AlexanderAdrian, nota 12 nu 10

| sweetangels explică (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, pana si eu am prietene care si sa vrea si n-au reusit mult timp sa scape de tartori, altele au fost abandonate cu copil (cunosc cazuri destule) ca omu a ales o 'profesionista', o cenusareasa devenita datorita lor printesa din povesti (ma gandesc daca nu cumva astea le fac si vraji la baietei ca prea ajung mieluseii roboti ascultatori in compania lor)...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetangels):

Pai a cui e vina ca ele au ales gresit? a mea? a ta? nu. a lor. au ales dupa anbalaj si au ramas cu amintiri. soarta. alta data sa aleaga mai bine, am crezut mereu ca numai baietii gandesc cu organul genital dar de ani in coace, vad ca femeia prinde din urma si ea.

| sweetangels explică (pentru anonim_4396):

Ei uite aici incepe distractia...aceia care au fost cuminti nu au ales, ci, evident, au fost alesi. Pt ca atat fetele cat si baietii curati n-aveau de unde dobandi atata scoala in viata si tupeu de profesionista cat sa ia ei decizii de unii singuri, ar muri 'smecheria' din cocalari si cwrve si toata rasa lor daca ar fi asa si daca naivii ar avea, in loc de experienta, un pic de noroc...

| NameHarris a răspuns:

Doar nu ai vrea sa se ia la olata unu ce le lasa cu buza umflata si una ce il lasa falit laughing daca se intalnesc doua persoane din astea oare ce s-ar intampla?laughing

| a3e6u9 a răspuns:

Dacă ești bun ești prost. Ăsta e motivul pentru care se lasă călcați în picioare, fiindcă sunt buni și proști.

Un vecin de-al meu statea într-o zi cu niște prieteni și i-a venit să vomite, s-a abținut și s-a înecat cu propria vomă. Practic, bunul simț l-a omorât. Tocmai se căsătorise.

Selecția naturală îi avantajează pe bădărani, se pare.

| Andi86 a răspuns:

Asta-i viata. Sti cum se spune "Plus cu minus se atrag" laughing

| sweetangels explică (pentru Andi86):

"Destul de rau"... (ziceau babele din Chinteni)