| damn a întrebat:

Vara mea are o problema! Nu a avut contact sexual 2 ani si 7 luni din acest motiv cand a reluat viata sexuala, se poate ca din cauza asta sa nu mai ramana insarcinata pentru ca a suferit o dereglare hormonala? Tin sa precizez ca are un copil de 16 ani, iar cand copilul avea 3 ani. a ramas iar insarcinata si a facut avort iar in timpul avortului a adormito total. avortul a fost facut la cererea parintilor si al sotului ei. se poate ca sa ii fi zis ginecologului fara sa stie ea. sa ii lege trompele uterine si din cauza asta sa nu mai poata ramane insarcinta? si care sunt simptomele daca sunt legate trompele? Care are fi cauza de nu mai poate fi insarcinata? Dau fundita!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trompele se pot lega doar prin operatie, nu in timpul unui avort. daca nu are o cicatrice mare pe burta, nu i s-au legat trompele.
Nu are nici o legatura lipsa de activitate sexuala cu dereglarea hormonala sau cu fertilitatea. Lipsa de activitate sexuala nu are reactii adverse.
E posibil sa nu mai ramana insarcinata din cauza avortului (multe femei au probleme de fertilitate dupa un avort) sau din alte cauze pe care ginecologul le va investiga.

3 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Se poate sa aiba trompele legate, dar faptul ca nu a avut contact 2 ani, nu are nici o treaba cu problema asta!

| soare a răspuns:

Pai 1 poate a ramas sterila daca a fost un avort cu complicaty 2 daca parinty ei au ceruth ca trompele sai fie legate sau exttyrpate

| snowflake a răspuns:

Mai bine trimite-o cu o fundita la ginecolog! de urgenta!