| bebitza a întrebat:

Varianta 1
termini liceul(la 18 ani), te casatoresti cu un baiat cu care ai tai nu-s de acord, dai la facultate la ID, eventual muncesti si tu
varinata 2:
termini liceul, te desparti de baiatul cu care ai fost impreuna mai mult de 1 an(te despati pentru ca el vrea sa va casatoriti, insa tu nu esti pregatita pentru casatorie), dai la o facultate la ZI
daca ati avea de ales intre astea doua variante pe care ati alege-o?
cam in situatia asta sunt eu acum, sunt clasa 12 si dupa ce termin liceul iubitul meu vrea sa ne casatorim, il iubesc enorm si ne intelegem super insa nu-s sigura ca is pregatita pentru o casatorie care implica multe, dar nici nu vreau sa renunt la el, daca nu as accepta sa ne casatorim sigur ne-am desparti
eu am 18 ani el 20 insa e foarte matur si responsabil
stiu ca decizia trebuie sa o iau eu, insa vreau doar o simpla parere
va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| alexxa18 a răspuns:

VARIANTA 2- eu asta as alege. De ce? Simplu:
1. pentru. ca am 18 si toata viata inainte pe care vreau sa mi-o traiesc din plin;
2. pentru. ca daca renunt la facultate(ZI) o sa sa ajung vanzatoare/ maturatoare/ETC. sau mai rau intretinuta(imi place sa fiu independenta, sa ma intretin singura si sa'mi fac toate poftelebig grin) si crede'ma va fi extraordinar de greu la 18 ani sa te duci la munca, sa te ocupi de treburile casnice(mancare, spalat, calcat, curatenie etc.), in timp ce prietenii tai se distreaza si isi traiesc viata la maxim acum cat sunt TINERI;
3. pentru. ca dragostea intr'adevar nu tine de foame si mai ales in societatea in care traim fara studii superioare(ZI- IMPORTANT) nu vei ajunge sa razbati chiar daca si iubitul tau va munci...(serios, tu cand vei mai avea timp si pentru tinestraight face)
5. pentru. ca daca iubitul tau te iubeste atat de mult atunci trebuie sa inteleaga ca e viata ta in joc, ar trebui sa te sprijine si sa-ti fie alaturi INDIFERENT de alegerea ta(doar asa iti poate demonstra ca te iubeste cu adevarat si vrea sa iti fie bine si sa fii fericita), iar casatoria pe bune nu e o joaca de copii, exista doar impresia ca nu e asa greu si important si ca sunteti suficient de maturi sa va descurcati cu asta, DAR NU E ASA.

P. S. Nu renunta la scoala, roaga'l sa iti ramana alaturi, spune'i ca ai nevoie de el, DAR in aceeasi masura nu vrei sa iti distrugi viitorul si implicit viata pentru. ca ai ales sa te mariti la 18 in loc de 25 de exempluhee hee si nu ai reusit sa-ti continui studiile care au o importanta deosebita daca vrei sa iti fie bine happy

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu as renunta nicicum la facultate la zi si, daca te iubeste, ar trebui sa inteleaga si sa accepte asta.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate, (fara a dori sa te dezamagesc!) nici azi, sa mai ales azi!, Dragostea nu ajunge ca sa razbesti in viata!
Daca parintii vostri nu va inteleg, si nu consimt sa va sprijine, ci mai degraba va expun tristetii si despartirii, e foarte pacat si dureros!
Ar mai fi solutia sa stai la camin pe timpul facultatii, sa iti gasesti cava de lucru part time, iar el de asemenea sa aiba serviciu, si in anii ce vin, tu te vei maturiza, iar daca dragostea voastra va trece proba timpului, veti putea sa va casatoriti atunci! Si daca parintii vot fi in continuare neinduplecati (Doamne fereste!) poate veti avea sansa sa cunoasteti multa lume si sa va faceti multi preiteni intre timp, intre care sa va gasiti si nasi, si sponsori pentru nunta!
Maritatul la o varsta atat de frageda, si daca ar fi bani si parintii de acord, nu este indicat! Personalitatea ta, cat si alui, este in plin curs de edificare, si in 4-5 ani se mai schimba omul, crede-ma! uneori chiar radical!
Daca chiar tine la tine, nu va veti desparti, ci te va astepta! Numai daca nu cumva e crescut altfel, si, nemaifiind ca inainte, sa isi faca intai armata, sa fie "orbit" de a vrea sa fie insurat la 20 de ani!
Fii tare, invata, orice ar fi, si Success!

| Anca a răspuns:

Draga mea, din experienta mea proprie, te-as ruga f mult sa nu faci ca mine.
Eu am ales varianta 1, dar mult mai extrema a fost situatia.
Am si plecat la mama dracu la mii de km cu el. Ai mei s-au imbolnavit aproape, de suparare!
Mai ales ca, stiu exact pasii unei relatii formate asa, te rog gandeste-te!

Din fericire, nu am acceptat casatoria, desi m.am logodit.
Am avut insa puterea sa o iau de la capat, sa ma despart de el si sa imi iau viata de acolo de unde am lasat-o.
Desi... aproape 4 ani s-au scurs de atunci pana acum si timpul acela nu mi-l mai da nimeni inapoi.
A ramas doar de : EXPERIENTA de viata!

Din fericire, cand m.am trezit din "dragostea aia oarba ", iºam zis adio si mºam realizat in tot ceea ce imi doream!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu am ales varianta a doua. Încă nu sunt mulţumită pentru că mai am de muncit până să am cariera pe care o vreau. De ce să vă despărţiţi dacă tu mergi la facultate? Ştie că vei da de alte persoane, că e posibil să te piardă şi vrea să ştie că eşti a lui? Dacă ai tăi te susţin la facultate mergi la facultate, convinge-l şi pe el să vină cu tine şi locuiţi împreună de exemplu. Oricum o nuntă nu se face atât de uşor. Poţi de exemplu să te logodeşti cu el şi să vă pronuneţi să vă căsătoriţi peste 1, 2, 3 ani. Din câte am citit tu nu eşti sigură pe sentimentele tale. Poate ar fi mai bine dacă nu ai face pasul acesta acum, ci când vei fi sigură. Încearcă să nu judeci aşa drastic. Încearcă să mai amâni sau să te logodeşti cu el, fără a vă căsători. Variante sunt, trebuie doar să le vezi.

| Luori a răspuns:

Ca sa iti raspund la intrebare, eu m`am pus in locul tau.

As vorbi cu baiatul sa vad, cine stie poate nu ma iubeste pe cum cred[mie asa m`i s-a intamplat straight face]
Daca nu merge aas, atc L`AS LASA.

Cred ca matur si responsabil ar fi daca s`ar gandi si la tine, la ceea ce este bine pentru tine, la viitorul tau si la ce vrei tu straight face
Exemplu am chiar in familie... sa iti povestesc putin, poate intelegi :

mama mea s`a casatorit la18 ani si la nascut pe fratele meu tot la 18[in fine asta cu fratele meu nu conteaza]
Si normal nu a mai continuat sa faca facultate sad.
Acum are 40 si ceva mai multi ani si cand vorbesc cu ea despre lucruri denastea, imi spune ca regreta si va regreta mereu pasul pe care l-a facut atc sad Se vede foarte clar ca iubirea a disparut de muuuult la ei... Chiar aseara am intrebat`o ce regreta ea cel mai mult, iar raspunsul ei este faptul ca nu a terminat atc ce si-a propus [facultate etc]

Pe cand fratele meu a cunoscut`o pe Ea, dar a asteptat sa faca facultatea si apoi s`au casatorit. asa ca fapt divers ei sunt f fericiti straight face

Eu una, chiar si lasand la o parte ce am scris tot a doua varianta as alege`o...

| Emeraude a răspuns:

Daca ar fi intr-atat de matur si responsabil pe cat spui tu, atunci ar intelege ca nu-ti poti irosi viitorul pe dorintele lui, ca ai alte prioritati si alte idealuri pe care vrei sa le urmaresti in viata,+ ca banuiesc ca prioritatea ta acum nu este casatoria, ci mai degraba bacul, admiterea, chestii legate de scoala.Sincer,eu nu m-as complace intr-o situatie in care el ar fi cel care ar trebui (in opinia lui) sa-mi decida viitorul. Cu tine, cu ceea ce vrei TU cum ramane?! Cu parere de rau, as fi nevoita sa aleg a doua varianta, pentru binele meu, dar intr-un fel si pentru binele lui, iti dai seama ca daca (sa zicem) alegi prima varianta, va casatoriti, totul frumos, apar divergentele gen "n-am putut sa urmez o facultate la zi fiindca ti s-a pus tie pata pe casatorie" and so on.Mereu v-ati impiedica de chestii dintr-astea.
Si pasul ăsta se face in momentul in care sunteti amandoi pregatiti, nu aveti de ce sa va pripiti, in plus nu va tine legati un act...sau da?! Weird.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Scuze dar sa stii ca ai pierde mult de acum.Ai numai 18 ani.Gandeste-te ca mama (24 de ani)a fost convisa ca e bine sa se casatoareasca... iar ea a cam regretat ca si-a vandut timpul in schimbul unei casatorii cam aranjate sa fiu sincera.Nu mi se pare normal.Cred ca ar trebui o facultate si dupa servici si dupa maritis pentru ca din ce bani ati trai? o intrebare buna.

| cretzufinish a răspuns:

Nici una, ci: termini liceu, dai la facult, finalizezi facult, dai eventual si la master, timp in care continuati sa va iubiti, va faceti un viitor si apoi va casatoriti. La 20 de ani sincer nu cred ca veti avea cu ce sa va intretineti, vor aparea greutatile si iubirea va zbura. Viata e mai grea in zilele noastre. Din experienta proprie noi ne-am finalizat facult la zi, am dat si la master, dar locurile de munca nu sunt multumitoare si totusi nu intentionam sa ne casatorim prea curand pana nu vom avea banii suficienti si un viitor cat de cat. Eu zic sa gandesti de mai multe ori.

| Viuvi a răspuns:

Dar daca te-ai casatori cu el -chiar trebuie sa simti ca e bine ce faci, ca dupa, sa nu regreti! Banuiesc ca daca el e asa de hotarat in privinta asta te iubeste mult! - si ai da la facultate la zi?
Ca sa reusesti trebuie sa faci si sacrifici.In plus poti lucra cu jumatate de norma undeva, poate te mai ajuta si parintii cu bani. Acum decizia e la alegerea ta!

| cucu a răspuns:

Pai iubitul tau ...cu car nu esti de prea mult timp (oamenii se despart si dupa 30 de ani dar dupa catziva) daca t iubeste cu adevarat incat doreste sa`si petreaca tot restul vietzii va intelege ca u nu esti pregatita pentru pasul acesta si te va astepta. totusi nu ar 40 de ani sa zica, ca daca nu se casatoreste acum, atunci cand.
daca este matur si responsabi va accepta chestia asta.

| Andreeagen a răspuns:

Niciuna...
Vb ca el ii explic care sunt idealurile mele ii explic cat de mult il iubesc ii spun ca vreau sa mi fac o cariera incerc din rasputeri sa il conving daca vad ca nu reusesc sunt pus aintr'o dilema ce sa fac. sa imi continui studiile si dupa poate il gasesc cu alta sau poate sa razgandit si ma asteapta cu bratele deschise sau pot sa ma marit ca el fac o amarata de fac cine stie cum om duce'o o sa intervian certuri ca nu avem bani si etc.
Dar tu zici ca ai 2 variante...
Las dragostea adevarata sa scape...
Sau pot lasa banii sa se duca.

Eu as incerca'o si pe a3'a ramanem impreuna fac o facultate la zi si dupa ne casatorim

Numai bine

| adrian_3467 a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta de fapt prietena mea, problema la noi nu se punea de casatorie se punea la modul ori cu mine si fara familia ei ori invers... a ales sa fie cu mine evident si-a dat seama ca gresisem amandoi, eu nu eram pregatit pentru a ne muta impreuna si a ne comporta ca un cuplu.consider ca barbatii se maturizeaza mult mai greu decat femeile.ALEGE VARIANTA 2, el va fi cu tine si fara casatorie si pe ascuns daca e nevoie.

| Mixed a răspuns:

Buna! eu zic sa alegi varianta 2! si sa te gandesti ce veti face daca va veti casatori. O viata de familie implica multe ...eu zic sa dai la facultate la zi si daca te iubeste asa mult sa va casatoriti dupa facultate si dupa ce vei avea un loc de munca sigur si vei putea fi independenta! Nu stiu cat de responsabil poate fi la 20 de ani! Multa bafta :*

| CarLa_7372 a răspuns:

... daca zici ca te iubeste atunci trebuie sa astepte pana vei fi si tu de acord... vorbeste cu el, explica-i.Si daca e de acord, iti vei termina facultatea si va veti putea casatori. Oricum, succes si iubiti-vahappy

Răspuns utilizator avertizat
| me_3408 a răspuns:

VArianta 2 daca tu nu esti pregatita, iai putea spune ca nu esti pregatit sa te casatoresti, iar daca el te va iubi va intelege

| alexutzu00791 a răspuns:

Cheia e la tinehappy

| Aliyaa a răspuns:

As alega varianta 1 mai ales daca las iubi pentru dupa casatorie teama trece si pe viitor o sa fiu fericita ca am luat decizia asta decat sa fi zis ca nu ma casatoresc si sa-l pierd pe baiatul pe care il iubesc! Nimeni nu e pregatit pentru prima casatorie insa incetul cu incetul te obisnuiesti inveti sa te descurci ai parte de iubire...

| Anabel a răspuns:

Andreea are dreptate. nu va casatoriti inca dar nici nu-l lasawinking

fa-ti facultatea si dupa mai vedeti voiwinking, daca e atat de matur te-ar intelege si ati fi la fel de fericiti pentru ca nu un act ii tine pe oameni impreunawinking, tine minte ce ti-am spus!

| MiKiDuTzZz a răspuns:

Daca el e asa cum spui tu eu cred ca ar trebui s t lase s dai la facultate si s s gandeasca la viitorul tau din care face parte si el desigur.acum nu stiu dar eu as alege varianta 2...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma iubeste intr`adevar ma asteapta pana ma simt pregatita sa ma casatoresc, nu cum ies de pe bancile scolii direct trec la facut copii. Deci varianta 2, daca altfel nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrei de la viata, care sunt principiile tale ca om, cum te caracterizezi.
Termini liceul, te casatoresti, torni copii, multi dar prosti, ii faci la norma, mananci, iti iei un barbat care sa te iubeascalaughing Sa-ti dea cate o palma ca sa nu uiti ca intotdeauna canta cocosul, speli haine, vase, faci curat, ai grija de copii. Ce mai vrei? AAA?

La mine cariera e pe primul plan si asa a fost mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 2: Rationament: te casatoresti. eventual faci si un copil implinesti vreo 22 de ani si apoi nu mai ai treaba... faci facultate si iti vezi de cariera si familia ta...nuiti faci o cariera si apoi o intrerupi 2 ani pentru un sot si un copilhappy

| niculavlad2008 a răspuns:

Eu dupa ce termin liceul plec la Bucuresti si imi fac de cap! happy