| bebitza a întrebat:

Buna
sunt intr-o mare dilema
am o relatie de 8 luni, insa nu e chiar ceea ce imi doresc
uneori se comporta foarte frumos cu mine insa uneori e chiar viloent verbal si ma sperie foarte mult, mi-e teama sa nu ajunga sa ma loveasca
el are 20 de ani
de cateva zile am cunoscut un baiat care are 25 de ani si care ar dori sa avem o relatie insa stie ca am prieten si nu vrea sa se bage intre noi
as vrea sa incep o relatie cu el insa fiind 8 ani diferenta intre noi si el mai mult fiind plecand prin stainatate nu cred ca va merge
nici nu prietenul meu nu as mai continua(desi el vrea dupa ce termin liceul sa ne casatorim, iar eu nu cred ca is tocmai pregatita pentru casatorie), insa mi-e greu sa renunt deodata la o relatie de 8 luni, in care desi au fost multe rele si am trecut peste multe au fost si multe clipe in care doar el imi era alaturi
voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, te sfatuiesc sa renunti la prietenul tau si la prietenia cu el de 8 luni. Daca este violent verbal, sigur intr-o zi te va lovi si nimeni nu trebuie sa sufere fizic, mai ales o femeie sa fie batuta de un barbat. Daca stai sa te gandesti, nu-i mult 8 luni, si chiar asa, nu trebuie sa-ti para rau de timpul pierdut cu el. Considera aceasta relatie ca pe o experienta din care ai invatat ca nimeni nu trebuie sa tipe la tine sau sa se poarte urat, mai ales violent.
In ceea ce priveste celalalt baiat, de 25 de ani, care este mai mult plecat...nu cred ca ar fi o alegere ideala. Ar fi trebuit sa aveti o relatie cat de cat inainte ca apoi el sa lipseasca cand si cand. Asa, nu vad ce relatie ar putea fi, unul ici, altul dincolo, fara o baza injghebata dinainte, ceva care sa va lege si sa pastreze relatia la distanta.
Nu te arunca imediat in bratele altuia. Ai rabdare. Graba nu duce la lucruri bune. Fii sigura ca vei gasi pe cel care sa te iubeasca si sa te respecte. Dar pana atunci, ia-o usor si nu incepe o relatie cu gandul ca va fi ultima si pentru totdeauna. Baietii se plictisesc repede la varsta asta...doresc mai multe experiente, asa ca nu le da ocazia sa fii un experiment! Iti doresc intelepciune si succes in dragoste!

Stefan
| Stefan a răspuns:

În viata trebuie sa te decizi singura, daca prietenul tau este violent vebal si are un comportament exploziv este necesar sa-ti impui punctele tale de vedere pentru a nu se ajunge la violenta. Termina-ti studiile si apoi gandeste-te ce ai sa faci pe plan sentimental.

| Barajag a răspuns:

Daca acum a inceput sa fie impusiv verbal si sa suferi pe viitor eu nu-ti doresc, le poti da incolo cele 8 luni dar nu se merita sa-ti strici viata, cred eu de cuvinta sa mai astepti, in privinta celui de 25 de ani eu cred ca e mai matur si gandeste mult mai bine ceea ce cred eu ca vei avea sanse sa fi fericita.Insa tu hotarasti cum e mai bine.Bafta!

| ines a răspuns:

Buna eu cred ca ar trebui sa uiti de acele 8 luni care ai fost prietene cu el.Gandeste-te daca acum e violent verbal cand sunteti prieteni dar pe viitor? Da e cam greu sa uiti dar timpul le rezolva. Zicea cineva sa-l rogi sa se schimbe dar nu uita(Lupul asi schimba parul dar naravul ba

| marry_7650 a răspuns:

Parerea mea ca ai pornit cu stangul, de ce nu incerci sa te concentrezi mai mult pentru scoala sunt cele mai frumoase momente din viata unui adolescent.Este frumos cand ai si un prieten dar unul care sa tie la tine si sentimentele sa fie reciproc, eu cred ca inca nu ai gasit persoana potrivita Te rog nu te supara dar vad ca esti tanara, de ce cauti sa-ti faci viata grea?

| me_3408 a răspuns:

Eu zic sa il lasi pe prietenul actual, daca vorbeste urat cu tine si asa chiar cred ca ar trebui sa nu mai continui asa. Daca tear iubi cu adevarat sar purta mult mai frumos.Iti dai seama ca daca te casatoresti cu el te poate lovi si iti poate face multe rele.Nu stiu daca crezi ca ce ti-am zis e correct, tu decizi kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, iti dau dreptate, nu e usor sa renunti la o relatie in care te-ai implicat f mult, insa pe de alta parte, e riscant sa si continui relatia daca ai spus ca are probleme in comportament(nu mi se pare normal sa se comporte si sa vorbeasca urat cu tine). Inca mai ai timp esti destul de tanara si ai toata viata inainte, cu siguranta vei gasi intre timp si o persoana care sa te aprecieze pentru adevarata ta valoare.Nu te grabi sa iei decizii, arata-i prietenului tau faptul ca comportamentul lui in unele situatii chiar lasa de dorit. Daca tu il mai iubesti si crezi ca il poti schimba sa nu mai fie atat de"dur"uneori atunci incearca poate intr-un fel poti gasi singura solutia problemelor voastre.Succes!winking

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Eu nu m-as desparti ci i-as spune in locul tau ca ar trebui sa isi schimbe comportamentul sau jnu va merge pierderea lui!