| octa2021 a întrebat:

Voi cum faceti ca sa va reziste relatia?
Trimiteti mesaje non-stop de iubire?
Vorbiti la fiecare telefon numai chestii de dragoste?

Aaa, sa precizez ca nu am o relatie la distanta.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

O relatie se construieste in timp.
Relatia mea spre exemplu a inceput sub forma de prietenie si dupa s-a transformat in iubire. Vorbeam zilnic la telefon si pe camera pentru a ne cunoaste si ne povesteam viata, intamplarile etc pana am constientizat ca ne potrivim. Apoi am inceput sa ne trimitem 1, 2 mesaje dragute pe zi si sa dormim impreuna la telefon si chiar si astazi mai pastram obiceiul de a ne trezi cu un mesaj dragut dimineata si seara daca este el plecat iar in delegatie sa dormim impreuna la telefon.
Dar nu are cum sa fie totul lapte si miere asa ca apar si divergentele.Iar pe noi ne mai tine impreuna si faptul ca ne sfatuim si nu ne lasam unul pe altul sa facem prostii.Mereu spunem franc si direct daca nu vrem ca acelalalt sa faca un lucru si nu suntem genul de persoane care sa ne ascundem sau mintim vorbim unul cu altul deschis.
Luam decizi impreuna, vorbim deschis despre orce, facem si haz de necaz cand mai intram in vreo belea, ne tinem in brate sau de mana si cand plangem sau ne doare.
Deci eu cred ca secretul unei relatii fericite este intai de toate sa fiti prieteni, apoi sa va iubiti, sa va respectati si sa acceptati din cand in cand cate un compromis.

Răspuns Apreciat de Editori
| Paul754880338 a răspuns:

Atentia de care ai nevoie si de care te bucuri cand o primesti, are acel efect si in sens invers, catre partenerul tau. Dupa ce curiozitatea si intensitatea de la inceputul relatiei se diminueaza, ar trebui sa faca loc respectului. Asta este o alta forma de dragoste, poate urmatorul nivel si inseamna sa te apropii mai mult de celalalt sa ii intelegi nevoile, sa il asculti privindu-l in ochi, sa ii respecti dorintele, sa ii corectezi blajin greselili si sa te lasi usor indrumat sau corectat, si nu in ultimul rand problemele inca nerezolvate trebuie discutate in liniste si cu calm. Asta va intretine respectul de dupa dragostea nebuna de la inceput si va in mentine relatia " calda".

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ew, gretos, cum naiba ar fi ca luni sau ani intregi s-o tii numa cu : vai ce dulce esti, ce te iubesc, minunatia mea bla bla bla, te-ar obosi mental. Nu frate, vorbesti chestii normale, despre fiecare, despre ce ati facut in ziua respectiva, despre vreun subiect care va intereseaza pe amandoi etc.

| RAY a răspuns:

Omul fiind poligam, toate aceste lucruri sunt sperante false, monogamia este un mit, nimic nu poate face ca o relatie sa dureze mai mult de 3-5 ani, poate doar compromisul,copii,societatea, religia in rest iubirea, chimia se duc, lipsa interesului se duce in jos si nu ai ce face ca e natural asta, nu suntem facuti sa stam cu cineva o viata

| Catrice a răspuns:

Mesaje de iubire non-stop?! Chestii siropoase la telefon?! laughing
Genul asta de relație nu tine mult. La un moment dat unul din voi se va plictisi și va cauta altceva.
Ma rog, dacă nu e nici chimie, iubire, înțelegere intre voi, puteți sa va împărțiți și luna de pe cer ca tot nu o sa rezistați mult.

| Andreeush a răspuns:

O relație se bazează pe comunicare, încredere, fidelitate, respect.

| sofisis a răspuns:

Uhm, nu. laughing) Eu cu al meu daca vorbesc cate 1 minut de 3 ori pe zi la telefon, e bine

| lewismatthew18 a răspuns:

O relatie serioasa vine din instinct, si se construieste in timp. Vedeti-va la inceput mai putin, odata sau de doua ori pe saptamana, pe net si la telefon sa vorbiti lucruri interesante, faceti lucruri simple, de exemplu sa va plimbati doar cu un suc in mana. Mesajele gen "vtm" si o mie de inimi nu ajuta cu nimic, mai mult e jalnic.

| danydinamo a răspuns:

Orice, dar nu relație de genu cu chestii siropoase, alea nu țin, oferă o încredere și iubire, și o sa fie totul ok, eu îmi petrec timpul cu prietena mea altfel... Jucam fotbal, "ne batem", ne uitam la seriale, ieșim și ne plimbăm prin locuri noi... Chestii de genu, fiți voi?