| DarkGirl a întrebat:

Vreau sa fac sex in apa, dar medicul ginecolog mi-a spus ca nu am voie sa iau anticonceptionale, cum pot avea o viata sexuala fara griji? am o relatie stabila si am hotarat sa renunt la prezervativ (a inceput si pe mine sa ma streseze prezervativul) am auzit ca metoda retragerii nu este buna sad

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In conditiile date, nu poti face sex sau faci neprotejat si te pregatesti sa devii mama daca este cazul. Pentru tine, nu exista alta metoda de contraceptie in afara prezervativului. Daca nu il poti folosi, ramane doar abstinenta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nustiucenume sapun, daca citeai si alte intrebari, vedeai ca are o problema cu uterul si nu poate folosi nici diafragma. Eu as folosi abstinenta daca as fi nevoita, desi in cazul ei as folosi fara discutie si fara ezitare prezervativul. Din pacate, Darkgirl are o problema de sanatate si nu poate folosi alte metode contraceptive in afara prezervativului.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vreau sa intervin din nou pentru ca Darkgirl de-abia asteapta o parere oarecare care sa-i spuna ca poate folosi contraceptive ca sa o si faca, desi medicul i-a interzis expres.
Ea are o boala grava care se numeste infantilism uterin. In speta, uterul ei nu s-a dezvoltat normal, este cat al unei fetite. Exista sansa ca in urmatorii 2-3 ani sa se dezvolte si totul sa revina la normal. daca nu se va intampla asta, nu va avea, probabil, niciodata copii normali. Ori va pierde sarcinile, ori va da nastere la copii prematuri, cu handicap si malformatii.
Dar, este esential ca in acest 2-3 ani in care uterul ar putea creste sa nu ia tratamente hormonale care i-ar impiedica maturarea uterului (asadar, in nici un caz contraceptive de tip hormonal). De asemenea, e important sa nu foloseasca metode iritative local de tip diafragma, spermicide, in colul uterin sau sterilet, fiindca toate acestea irita uterul si ii impiedica dezvoltarea.
Stiu ca barbatii au gandit ceva de genul: decat abstinenta sau prezervativ, mai bine ia acum anticonceptionale si o vedea ea mai tarziu. Paguba in ciuperci daca o face copii handicapati ca doar n-o sa fie ai mei.
Dar realitatea este ca merita un mic sacrificiu de 2-3 ani pentru sansa la o viata normala. Darkgirl are, din pacate, un partener care nu vrea sa accepte prezervativ, parandu-i-se un sacrificiu personal prea mare. Eu sustin foarte tare ca daca vrea o viata normala in viitor trebuie sa accepte acest mic sacrificiu. Ea este foarte dornica sa-si pastreze partenerul cu orice pret, negandindu-se ca la un moment el ii va spune: vreau copii normali si tu nu poti sa mi-i oferi, asa ca adio.
Pana la urma este alegerea ei, dar nu o incurajati in a se nenoroci. Fiindca pentru orice femeie vine un moment cand isi doreste copii si cand va regreta inconstienta de acum.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Subscriu la cele spuse de nustiucenumesapun.
În altă ordine de idei, când e ceva decisiv, eu unul sunt adeptul auzitului a minim 3 opinii. Prin urmare, ai putea consulat şi alţi 2 medici. Nu strică!
În afară de diafragmă mai există şi injecţia contraceptivă. Faţă de aceea ce părere are medicul? Tot aşa, un poţi lua?
Dar despre sterilet? (deşi dacă nu ai născut o dată, nu ţi se poate pune sterilet)
În orice caz, aia cu întreruperea nu este o soluţie iar aia cu calendarul prezintă de asemenea un risc mare.
Salut.

| jasmine73 a răspuns:

Pune-ti sterilet sau foloseste calendarul
cauti pe net "calculeaza perioada fertila" si introduci datele pe care ti le cere programul de calcul, asa vei afla cand e fara probleme, succes

Răspuns utilizator avertizat
| nustiucenumesapun a răspuns:

Foloseste daca vrei diafragmabig grin este si asta o solutie. e formata din 2 parti:una care ti-o fixeaza medicul ginecolog la intrarea in uter.care tine loc de suport. iar pe suportul ala e o chestie care seamana cu un capacel.care il prinizi de suport inainte de fiecare contact seual.numai ca trebuie capacelul sa il dai inainte sa il pui acolo cu spermicid... suna ciudat dar este o solutie destul de sigura.si merita incercart.nici nu costa mult si nici nu exista sanse ca din cauza lui sa ramai sterilahappy bafta!

@Brigaela. abstinenta sa o folosesti tuhappy decat sa ii fi dat sfatul asta mai bine taceai.

| nicogeo17 a răspuns:

Vino la mine te invat eu

| FuCkMAn a răspuns:

Gabi tu esti proasta sau te prefaci? am mai vazut raspunsuri de-ale tale si sunau ceva de genul,, esti nebuna'' comunista dracu taci fa din gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci contacteazama pe mine eu stiu cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa in pat

| pissycutza8 a răspuns:

E foarte riscant deoarece poti contacta boli! Sincer, nu am incercat niciodata dar am auzit ca nu e chiar asa bine...

| sexologul a răspuns:

Ba gabi da nu crezi ca intreci masura? au ajuns toti coca cu un monitor in fata si niste salam prin urechi ma smecheri angry fata are o problema si de unde sti u ca nu are 20-22 sau cati ani o avea straight face toate rasp tale sunt asa ai gasit si uh site`u tiai facut un cont (nu stiu cum de ai reusit) si te dai mare straight face ca u esti sfant dar ai maxim 15 ani si te dai mare asa ca hai ciocu mik