| margaretaligheanta a întrebat:

Vreau sa imi incep viata sexuala (am aproape 17 in caz ca este vreun curios) si stiu ce presupune contactul sexual si ma simt pregatita si toate alea. Dar ce ma sperie foarte tare este durerea pe care as putea sa o am. Si poate nu era chiar o asa mare problema daca nu se intampla asta. Deci...am incercat acum ceva timp sa folosesc un O.B, dar nu am reusit din cauza durerii. M-am gandit ca poate am himenul foarte aproape. Daca este asa cum cred, asta o sa se intample si la primul contact sexual sau este posibil ca atunci, fiind vaginul lubrifiat si eu fiind mai relaxata sa fac acest lucru mai putin dureros?

7 răspunsuri:
| PussicatDolls a răspuns:

Durerea este normal sa apara, te doare si daca de intepi intr-un ac, d-apoi primul contact sexual.Stai calma, dupa 4-5 minute, o sa devina placere.Succes! :*

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Trebuie să fii pregătită din toate punctele de vedere, nu îți fie teamă de durere. Partenerul tău te va ajuta să treci peste.
Trebuie să fie un moment special pentru tine, o să îl ții minte multă vreme. Ai încredere în tine, totul va merge bine.

| Alcyon a răspuns:

Durerea de care se sperie fetele, nu e mare lucru (te chinui putin la inceput si pe urma, uiti de asta). O data cu viata sexuala insa, incep problemele pentru femeie: sarcini nedorite, ruperea prezervativului, luarea pastilei de a doua zi, care-ti da peste cap tot organismul, BTS-uri, afectiuni ginecologice (chiar daca partenerul e curat, tot poti sa te trezesti cu iritatii de la latex sau cu infectii de la nerespectarea regulilor de igiena intima). Astea sunt adevaratele probleme, nu cateva clipe de durere, care oricum trec. De anumite BTS-uri insa, nu mai scapi toata viata. Umbli pe urma pe la toti doctorii, sa te vindece.

Răspuns utilizator avertizat
| einenebun23 a răspuns:

O sa te doara la inceput pana ti se va rupe himenul dar dupa aceea durerea va disparea incetul cu incetul si totul va fi bine.Nu iti face griji.

| DeathReaper a răspuns:

Lasand durerea de o parte iti dai seama ca acela, daca te iubeste, va avea cea mai mare onoare din lume si va fi extrem de grjuliu si va face in asa fel in cat nu vei simti mare lucru.
Dar ai grija cu cine o faci... Sunt baieti care nu accepta fetele care nu mai sunt virgine dar care si-ar da sufletul pentru ele si le-ar face toate poftele... Dar pe aia ii pacaliti si o data ce ii faceti sa se indragosteasca de voi sunt ca raia, de aceea nici ei nu o fac cu toate ba chiar una singura, din pacate si eu am picat in plasa voastra, va urasc laughing