| Sara2 a întrebat:

Vreau si eu o reteta buna de slabit, de 4 zile incoace am inceput sa nu mai mananc deloc paine si dulciuri, si nici seara dupa ora 7 absolut nimic beau doar apa, si fac si sport dimineata, asvrea sa dau jos 9 kg, in cat timp reusesc oare? am 64kg si 1.71 inaltime, vreau sa ajung la 55, stiti retete bune? (am ambitie nu-i pb), vreau cam 9 kg intr-o luna, oare reusesc?

5 răspunsuri:
| Puf a răspuns:

Gandeste-te bine, stii vorba aia "Ce se intampla peste noapte, nu dureaza!" Exact asa si cu slabitul, daca tu slabesti 9 kg intr-o luna, te vei ingrasa dublu inapoi! Propia experienta. Si eu am 1, 67 inaltine si 62 de kg, aveam 65 si am slabit in 2 saptamani. Inainte de craciun am ajuns sa am si 60, insa am mancat de sarbatori iar acum imi reiau stilul de viata pentru a slabi. Eu dimineata mancam salata facuta din salata verde, castraveti, rosi, telemea si porumb, la amiza putina mancare gatita, e foarte bine sa mananci mancare gatita, bine legume si chestii care nu ingrasa, iar la scoala mancam fructe multe si o punga de pufuleti, In fiecare seara alergam iar acasa faceam putin fitness, si chiar am reusit. Bine inteles, dupa ora 18:00 nu mancam nimic, si plus de asta beau o cana de ceai verde dimineata si una de ceai de menta seara + multa apa in timpul zilei. Crede-ma, daca slabesti repede atataea kg exista riscul sa le iei inapoi, asa, cu putina rabdare, poti da cele 9 kg jos intr-o luna si ceva si vei vedea ca vei fi fericita :*

| Dianné a răspuns:

9 kg intr-o luna se dau jos foarte greu. Fa ceea ce ai enumerat mai sus, este foarte bine! Ambitia este cheia succesului.Eu nu iti pot da un regim perfect, nu sunt medic nutritionist, dar am trecut si eu prin asta, nu trebuie sa tii un regim anume, corpul difera de la om la om, mananca fructe, legume, lactate multe, carne de peste si pui, bea apa multa, sucuri naturale, ceaiuri. Poti manca si paine, dar numai de secara si cea neagra.Pentru mentinere fa in fiecare zi sport. Te ajuta foarte mult, mai ales daca ai alerga! Elimina caloriile repede.Sunt sigura ca vei reusi cu ambitia ta! Ai zis ca ai 1. 71cm, trebuie sa ai 61 de kg, asa ar fi normal.Iti doresc multa bafta!kiss

| shlerlyn4 a răspuns:

Eu cred ca o sa reusesti cu mult efort. uite aici niste diete sper sa iti fie de foloshappy

12 kg intr-o luna cu dieta disociata!
Dupa ce baielelul meu a implinit un anisor am inceput sa tin dieta disociata (1 zi numai fructe, 1 zi legume etc), timp de o luna si am reusit sa dau jos 12 kg., am facut apoi o pauza de 3 luni, timp in care am mancat absolut normal, chiar si dulciuri, insa nu am mai pus niciun kg inapoi.

Dieta disociata: nu exista restrictii in ceea ce priveste cantitata si orele de masa, mai putin in ziua a 5 a

Sunt mai multe variante ale acestei diete, eu insa am ales-o pe urmatoarea:

1 zi-fructe.(mere, pere, cirese, avocado, citrice); eu am evitat bananele si strugurii stiind ca ingrasa
2 zi-legume(salata, castraveti, dovlecel, ardei, rosii cat mai multe)
3 zi- carne (vita, pui sau peste la gratar sau fierte, niciodata prajite)
4 zi-lactate (iaurt degresat si neindulcit, sana, branza degresata de vaca)
5 zi-oua (nu se depasesc 5 oua/zi, atentie!)dupa parerea mea, cea mai cumplita zi
6 zi-se repeta la alegere meniul uneia dintre zilele mentionate mai sus
7 zi-se mananca un pic din fiecare

Aceasta dieta se bazeaza pe o supa ce arde grasimile si contine un numar foarte redus de calorii. Cu cit cantitatea de supa mincata creste, cu atat se ard mai multe calorii. Atentie insa, exista riscul malnutritiei, deoarece acest regim de slabire este hipocaloric.

Evitati alcoolul, piinea si bauturile carbogazoase. Atita timp cit orice dieta este tinuta sub supraveghere medicala, nu vor aparea probleme grave.
Reteta dietei cu supa de varza

Ingrediente: o varza rasa sau tocata, 2 cepe mari, tocate. o conserva de rosii in bulion, 2 ardei grasi, 4 radacini de telina. 1-2 cuburi de vegeta., piper negru, ierburi proaspete (marar, patrunjel), tocate, 6 morcovi, feliati. 250 g fasole verde.

Puneti toate legumele intr-o oala mare si acoperiti-le cu apa. Cind incepe sa fiarba, adaugati vegeta si continuati fierberea la foc mic, timp de 10 minute. Adaugati piperul si ierburile tocate.

Prima zi : Mincati numai frucate si cit de multa supa doriti. Este permis doar ceaiul neindulcit, cafeaua neagra, sucul de afine si apa.

Ziua a doua: mincati legume crude sau fierte (evitati mazarea, porumbul si fasolea uscata): la cina meritati cu prisosinta un cartof mare copt, cu unt si evident supa de varza. Nu mincati fructe!

Ziua a treia: puteti consuma fructe, legume si supa, dar fara cartoful copt.

Ziua a patra: opt banane, lapte fara caimac si supa la discretie. In aceasta zi, aveti nevoie de carbohidrati prezenti in lapte si banane, ca si de caloriile acestora.

Ziua a cincea : fierbeti 300- 500 g de carne de vita (sau pui, peste) in sucul de la sase rosii proaspete. Incercati sa beti 6-8 pahare de apa si aveti grija sa mincati o portie de supa.

Ziua a sasea: 2-3 fripturi de vita, cu salata sau legume proaspete (fara cartofi) si supa cel putin o data.

Ziua a saptea: orez fiert, legume proaspete si suc de fructe neindulcit – totul la discretie- si supa cel putin o data.

si eu o sa incep de luni sa tin ultima dietahappy daca incerci vreuna din ele imi spui rezultatele plsbatting eyelashes

succeshappy

| catiy100 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti, ai grija! Mai bine du-te la un medic si iti da o reteta pentru organismul tau! Doctorul stie mai bine!
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea se slabeste foarte usor facand sex de cel putin 3 ori pe ziwinking