| strongman22 a întrebat:

Am o intrebare si vreau sa-mi raspundeti doar daca sunteti siguri de raspuns.
Se poate trata analfabetismul functional? Daca da, cum?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, din cauza internetului si tineretul scrie prescurtat sau limbaj englez combinat cu romana, taranii la fel au greseli gramaticale. Analfabetii functionali sant aia care critica aiurea oamenii nevinovati mai bine o iei asa

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns:

Da, prin mergerea la o bibliotecă reală, participarea la conferințele unor personalități, învățare, ascultare, respectarea regulilor unei societăți umane, acceptare.

| Legion7X a răspuns:

Nu se poate trata. in România domină depresia, rata cresterii somerilor sau a celor fără loc de muncă, rata scazuta a sănătății, rata celor care trăiesc în condiții sărace. Pe cine interesează să repare faptul că nu reușește să înțeleagă un text? Merg la bibliotecă, nu cred. Sunt preocupări mai importante de făcut. O viată mai bună, o slujbă bună, confruntarea cu depresiile, stresul și toate cele.

| Catrice a răspuns (pentru Harfagre):

Analfabetismul funcțional n-are legătură cu domenii științifice sau de anumite specialități care folosesc termeni specifici, ci la termeni din limbajul uzual.

| Hdhdj a răspuns:

Termenul de "trata" nu cred ca e bine folosit, deoarece analfabetismul nu este o boala. Oamenii pot deveni culti doar dacă studiază, citesc, analizează cuvinte din DEX si asa mai departe. Deci da. Se poate "trata" asta

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Citeste cat mai mult. Dar nu Sanda Brown ci carti de logica, de calatorii, etc. Carti fizice de la biblioteca. Alea sunt fara greseli (spre deosebire de cele de pe net). Urmareste documentare pe NatGeo sau Digi (au mai multe canale).

| Catrice a răspuns (pentru Vântulalb):

In ultimii ani și cărțile tipărite au o groaza de greșeli.

| Vântulalb a răspuns (pentru Catrice):

Bibliotecile nu si-au mai permis de mult timp sa achizitioneze carti. Le au pe alea vechi.

| Catrice a răspuns (pentru Vântulalb):

Am văzut multe cărți noi la biblioteca din oraș...