| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, am 14 ani si sunt persecutat mereu de diriginte din cauza parului, il am mare si el vrea sa ma tund. Ieri la ora de dirigentie se enerveaza si o suna pe mama ( s-a enervat foarte rau dirigintele ). De vreo 2-3 saptamani ( cu tot cu vacanta dintre semestre ) se tot roaga de mine sa ma tund iar eu nu vreau. Am vorbit cu multi parinti ai elevilor si 60% spun ca este cel mai sonat profesor din scoala...nici macar directorii nu imi spun nimic de par, toti profesorii ma saluta si imi spun ca imi sta bine. Nu stiu ce sa fac deoarece o "ademeneste" si pe mama in chestia asta si ea tine neaparat sa ma tund. Se dirigintele repede sa ma oblige sa ma tund. Acum in dimineata asta, practic ar trebui sa ma tund, dar totusi nu vreau. Dati'mi si mie un sfat va rog.
------
Am asteptat mult ca sa imi creasca parul asa cum este sa pot sa il aranjez cum vreau...

It's something like Andy Sixx from Black Veil Brides >= http://ashe-08.deviantart.com/art/Black-Veil-Brides-Andy -Sixx-131289950

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Situația e de căcat, pentru că profesori din ăștia găsești la toate școlile. Profesori care au senzația că dacă au trecut printr-o facultate și au un anumit statut, au drepturi și asupra ta, ca om. Singura lor responsabilitate este să te facă pe tine să înțelegi lecția, nu să-ți dea lecții de morală și de look, vestimentație & co. Și eu pe la începutul liceului aveam un stil ceva mai contestat de dirigă. Nu era vorba să mă tund, că-s fată, dar părul și machiajul meu nu-i convenea dirgii. Eu am ajuns și în cabinetul directoarei pentru treaba asta.
Singura persoană care te poate salva de cacatul ăsta e maică-ta. Dacă ea te sprijină, profesorul nu poate să îți impună să te tunzi, decât dacă vine personal cu mașina de tuns la școală. Ceea ce ar fi un abuz evident de putere, și un prilej pentru tine să te ridici și să-l bagi în origini. Căci ar merita.

Deci persoana pe care trebuie să o convingi este maică-ta. Explică-i ei că atâta timp cât tu ești disciplinat la oră, înveți, și nu ești un elev problemă, lookul tău ar trebui să îl lase rece pe prof. Gen... poate nici ție nu-ți place nasul lui mare și sacoul ros de molii, dar nu poți să îl trimiți să-și facă rinoplastie sau să-i dai bani de sacou.laughing E evident, ultima grijă a profesorului trebuie să fie cum arăți tu la oră. Mai ales la o vârstă la care fiecare își descoperă propriul stil și personalitatea. Dacă reușești să o convingi pe mama ta, dirigintele nu mai are ce să facă. Dacă o sună primește un nu categoric, capitolul este închis. ^^
Luptă pentru dreptul tău, profesorul, prin meseria lui, are DOAR obligația de a îți preda lecția și de a menține ordinea în clasă.
Baftă.

35 răspunsuri:
| CrAzYyo a răspuns:

Anumiti profesori (dira mea) au probleme daca iti pui un piercing e chiar enervant, eu zic sa nu renunti adica nu ei iti controleaza viata, mai ales ca ai o freza super (daca il aproape la fel ca si a lui Andy) deci nu renunta

| lorenalore07 a răspuns:

Si unul din colegii mei de clasa a patit ceva de genul, avea parul lung, dar dirigintele ii spunea sa se tunda doar atunci cand facea probleme in clasa...mai bine vb cu dirigintele tau si spune-i ca daca te lasa sa nu te tunzi nu vei face probleme si vei invata mai bine, iar daca nu e de acord du-te si discuta cu mama ta si incearca sa-i explici ca parul tau nu are nimic, ca doar dirigintele nu te poate obliga (mai ales daca nici macar directorul sau alti profesori nu ti-au spus nimic)

| zinzi a răspuns:

Mami a ta are si o explicatie logica pentru decizia luata cu privire la lunginea parului tau? Pentru ca la 14 ani comunicarea intre copil si parinte este absolut necesara. Eu zic, sper sa nu fie prea tirziu, sa mergi la cabinetul de psihologie din scoala, sa spui acolo ce te doare, ai fi uimit sa vezi cit de multe probleme de acest fel poate rezolva un psiholog. Daca te-ai tuns deja, sa stii ca parul creste inapoi, dar mama ta ar trebui sa stie ca dragostea copilului pentru parinte nu este innascuta, deci trebuie cistigata. Si la 14 ani sa ia decizii nejustificate in numele copilului, nu e tocmai ok. Peste 6 ani o sa decida cu cine ai voie sa te casatoresti si citi copii sa faci... eventual o sa o certe pe sotia ta, pentru ca nu gateste cum ii place ei. La 10 ani un copil poate si trebuie sa decida cu privire la aspectul fizic: curatenie, imbracaminte, incaltaminte. la 12 ani copilul poate sa decida cu privire la apartenenta la un grup. Desigur ca parintii sunt toata viata datori sa ii indrume, sa ii ajute, dar orice sfat trebuie sa fie logic argumentat. Sanatate si cind vei avea copii sa nu faci aceleasi greseli.

| eddie101 a răspuns:

Nu te tunde, pentru ca nu are dreptul sa-ti spuna cum sa arati, mai ales daca nu-i inclus in regulamentul scolii, ceea ce e putin probabil in 2011. Si eu am parul lung si am avut problema asta, dar nu m-am lasat, si-l am lung si in ziua de azi tongue

| rapboy99 a răspuns:

Ba eu am avut parul mare adica frizura vreo 3 ani si directoru si aproape toti profesorii mi-au zis si pana si parinti da nu vroiam pana la urma m-am tuns doar ca sa vad cum imi sta cu alta frizura si imi sta destul de bine... daaa tot vr parul ala mare itit zic eu mai ia-ti din fire si fatil cum vrei u alegeti u o frizura cu parul mediu big grin