| Noni6363b a întrebat:

Bună am o ne lămurire

Este corect pusă întrebarea?

Unde au loc primele jocuri olimpice de vară.

Și dacă este corect ma puteți lamuri de ce nu a pus-o

"unde au avut loc primele jocuri olimpice de vară"

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele sunt „gresite". Nu au semnul intrebarii.

| mODIN a răspuns:

Tehnic vorbind, poate fi corecta, dar depinde de context.
Desi daca vorbim despre evenimente in trecut, folosim verbe la trecut (sa vezi chestie, cine s-ar fi gandit), in scrierile despre evenimente istorice este acceptata si varianta in cate folosesti prezentul. De exemplu, daca iei o enciclopedie de istorie, e o sansa maricica sa vezi peste tot propozitii de tipul "Napoleon se naste in 1769", desi in mod normal ai spune "s-a nascut"

Pe scurt: in contextul unui text despre evenimente istorice, se accepta si varianta asta.