| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Voi cum ati ajuns sa stiti ceea ce doriti sa faceti cu viața voastră? Să știți ce doriți? Cum ati reușit asta, cum v-ati dat seama in ce direcție s-o luați și cum ati știut ce vi se potrivește? Calea pe care ați ales-o pentru a ajunge unde sunteti azi, ati ales-o de nevoie sau pentru că v-a plăcut? Am o grămadă de întrebări cand e vorba de subiecte care mă atrag, iar ăsta mi se pare unul foarte important. Mă poate ajuta cineva cum sa aflu răspunsul la aceste întrebări?happy mersi mult. M-ar ajuta enorm să fie cat mai detaliat răspunsul pe care mi-l dați. Am stat așa pe gânduri momentele astea și dacă tot am ajuns aici, am zis și sa pun totuși intrebarile mele aici, plus că pe lângă faptul că e un subiect destul de interesant și atrăgător pentru mine, in același timp sunt și bulversată pentru că, chiar nu știu ce ar trebui să-mi aleg si ce să fac in viață. Nu știu ce ar fi potrivit pentru mine, ce cale sa aleg pentru ca in același timp mi-e teamă să nu aleg ceva greșit și să regret sau să-mi pierd timpul aiurea. Sincer, am foarte multe gânduri care mi se bat cap in cap și nu știu care alegere ar fi bună pentru mine. De exemplu ce-mi place mie, nu fac față, dar in același timp și dacă aleg ceva ce face oricine la fel mă simt prost pentru că simt că aleg ceva plictisitor in loc să-mi aleg ceva ce mi-ar aduce bucurie. Nu știu cum să explic senzațiile astea. Dacă mai e cineva care cunoaște la ce mă refer chiar m-ar ajuta să știu asta. Mă fac sa ma simt aiurea toate senzațiile astea, dar in același timp mi se par și normale pentru că in viață totuși nu contează și cum te simți? De ce ai alege ceva ce-ti aduce nefericire? Ajutati-ma sa stiu sa-mi gasesc un răspuns la întrebările asteasad

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca esti atat de dezorientata, si nu iti poti gasi singura o cale,
ar fi indicat sa povestesti cu un psiholog.
Macar cu un student la psihologie in an terminal, master, etc

"Calea pe care ați ales o pentru a ajunge unde sunteti azi, ati ales o de nevoie sau pentru că v a plăcut?"

Raspunsul la aceasta intrebare, in cel mai sincer, corect si simplu mod, este o combinatie intre cele 2 (in doze diferite, de la persoana la persoana).
Nimeni nu face ceea ce face doar pentru placere, mereu exista si o doza de necesitate in actiunile noastre.
Daca necesitatea tinde spre 100% si placerea spre 0, si totusi o faci pentru ca nu ai de ales, e trist, si s-ar putea ca la un moment dat, sa clachezi.
Nu esti singura care trece printr-o astfel de situatie.
Nu sunt psiholog, insa din experienta de viata de pana acum, nu neaparat a mea, cat prezentata de cei din jurul meu, DACA ai parte de o crestere buna, de o relatie de familie sanatoasa, si de indrumare din partea profesorilor inca de mic, e imposibil sa nu iti gasesti domeniul care sa te atraga, e aproape imposibil sa nu iti doresti sa realizezi ceva in viata (macar niste targeturi aparent banale).

Nu trebuie sa te uiti dupa moda.
Poti face bani din aproape orice domeniu, DACA esti bun, DACA DORESTI SA MUNCESTI si daca pui suflet in ceea ce faci.

Poti incepe prin a face o lista cu lucruri/actiuni pe care le faci cu placere.
ORICE.
Apoi vezi cum poti valorifica aptitudinile tale.
Observa de asemenea daca iti poti imbunatati aptitudinile, fara sa investesti prea mult timp si bani.

23 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Singurul meu sfat este sa nu te pierzi in prea multe planuri și strategii. Riști să te trezești că ai uitat sa te bucuri de ce ai deja.

Nu toți oamenii care sunt fericiți au avut un plan. Nu toți au bifat niste obiective pe o listă luuuungă, și mulți care au făcut asta, s-au trezit că nu de acolo provenea lipsa lor de fericire.

De unde vine fericirea? Habar n-am, a mea e într-un loc diferit de a ta, deci nu cred că te ajuta foarte tare detalii ale poveștii mele.

Ce îți spun doar e sa nu te pierzi intr-o goana după propria coada.

| ancaanca2344 explică (pentru VoidEternal):

Cum gandesc eu ti se pare ca s prea multe strategii?

| VoidEternal a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu știu, dar așa am impresia.

| ancaanca2344 explică (pentru VoidEternal):

Detalii din experiența ta nu ai dat deloc. Vreau ceva mai convingător, un răspuns care sa ma pună pe gânduri cu adevărat și sa ma convingă in legătură cu răspunsuri la intrebările mele. Ce am intrebat vs ce mi ai scris tu e cu totul altceva. Poți amănunți mai mult?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ancaanca2344):

Măi fiecare din noi e UNIC.Fiecare are propriul drum în viață, NU există o "rețetă" care să se potrivească tuturor.Fiecare are un trecut care la unii e plin cu necazuri,cu suferințe, la alții doar cu bucurie, deci de absolut totul depinde cine vei fi, cine vei deveni tu în viitor și felul cum îți vei câștiga pâinea. Întrebai cine vrea să-ți fie prieten, nu te pot adăuga.Contactează-mă tu dacă dorești și cu drag te ajut!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

TU și doar tu te cunoști cel mai bine.Tu știi ce-ți place, ce nu-ți place, tu îți cunoști limitele și cât ai accepta, tolera din interacțiunea cu oamenii.Trebuie doar să ai încredere în tot ceea ce reprezinți tu ca ființă și să-ți acorzi șansa de a te bucura de viață cu tot ceea ce te înconjoară, căci dacă tu nu ai încredere și nu-ți oferi șansa la fericire celor din jur nu le va păsa și dimpotrivă vor face orice doar să te vadă suferind!

| Robert2526 a răspuns:

Am fost fix in situatia ta acum ceva...mai multi ani..Imi doream o multime de lucruri..si pana la urma am ajuns la ceva care chiar nu era in topul listei dar era mai accesibil pentru mine. Ce iti recomand. pune totul pe hartie. ce dorinte/idei ai si noteaza pentru fiecare ce ar trebui sa faci si apoi alege

| KovacsB a răspuns:

Alege ceva ce ai fi dispusa sa faci gratis.

| MistarGoGu a răspuns:

Se numeste psiholog / consilier de cariera mai nou! Ca unii FUG ca dracu de cruce cand aud de psiholog ca asociază cu " nebunii "! Mentalitate românească " roasa de comunism "
Sa revenim! Psihologul face niste teste psiho-tehnice si de aptitudini prin care isi da seama ce cariera POATE urma un om in functie de punctajul " scorul " Obținut la acele teste!
Ca poate unul vrea sa se facă militar, pilot sau controlor de trafic aerian DAR nu are abilitățile necesare acelor meserii *( concentrare, decizii rapide, rezistenta la stres )!
O evaluare făcută de un psiholog / consilier de cariera iti ofera 4-5 variante posibile! Ramane STRICT la decizia omului daca face o meserie pentru " buzunar " sau statut social sau pentru plăcerea / fericirea lui!

| ancaanca2344 explică (pentru MistarGoGu):

Vreau și din experiența altora sa-mi fac o idee. Doar văzând si auzind de la ceilalți poti înțelege cel mai bine, eu așa sunt. Faptul că mi ai dat ideea cu psihologul și etc nu e chiar ceea ce mi doresc eu, e un pic prea departe răspunsul. Imi doresc și din experiența personală a cuiva să mi fac o idee. Ai putea amănunți mai mult in legătură cu experiența personală a ta plus niște idei asemănătoare care să mi răspundă si celelalte întrebări ale mele?

| MistarGoGu a răspuns (pentru ancaanca2344):

Sa înțelegi ca percepțiile, gusturile si experientele oamenilor Sunt UNICE, personale si SUBIECTIVE! Sa fac o comparatie este ca si cand ai lua un medicament pentru o boala " dupa ureche " de la vecinul care a avut si el aceleasi manifestări ale bolii! Dar medicamentul ala intr-o doza nepotrivită iti poate face rau! " Parerile " altora te pot pune pe drumuri gresite! De 12 ani trăiesc prin Be.Ne.Lux! Societatile occidentale au evoluat tocmai ca se bazeaza pe specialisti nu pe " gura vecinului "! Omul daca Nu se pricepe la gaze cheamă un instalator, un electrician daca are probleme la curent, merge la un avocat cand are probleme legale, sau isi duce copilul la o consiliere de cariera daca NU vrea sa irosească timp si bani pe scoli inutile! Avem noi mentalitate de Wikipedia pe 2 picioare! Si aruncăm blocul in aer sau ne prajim degetele in priza!

| ancaanca2344 explică (pentru MistarGoGu):

Nu, tu m ai înțeles cu totul greșit! Nu la asta m-am referit! Dar se pare ca esti încăpățânat si nu vrei sa vezi limpede la ce m-am referit eu exact. Tu doar pe a ta ti o ții.

| ancaanca2344 explică (pentru MistarGoGu):

Pentru mine înseamnă enorm sa învăț si din experiența altuia ca sa si realizez in primul rand la ce sa ma astept. E imposibil ca pe tot forumul ăsta sa nu fie cineva care a trecut exact ca mine prin asta. Pentru mine sa invăț, sa-mi fac o parere si sa analizez si experiența altuia imi dă si mie o idee și un model cum sa nu fac unele greșeli sau sa înțeleg mai bine la ce sa ma aștept. De exemplu, sa nu ma aștept ca in călătoria asta a mea prin viață e totul roz. ( Ăsta e doar un exemplu de ce mi s-ar putea întâmpla mie, nu l lua personal ). Văzând la unu te formezi si tu si intelegi mai bine cum stau lucrurile. Ee, așa sunt și eu. Nu ai cum sa mi schimbi felul de a fi dacă asta mă ajută pe mine. happy acum ai inteles sau te mai iei de mine că nu am dreptate? Ca doar nu ne naștem învățați, avem nevoie si sa stim cum procedează și ceilalți din jur.

| MistarGoGu a răspuns (pentru ancaanca2344):

Faci cum crezi! Eu am exprimat un punct de vedere! Daca il consideri util o.k Daca nu la fel de bine! Baftă in frumoasa ta experienta de viața!

| Sportacus123 a răspuns:

Trebuie să îți iei un loc de muncă și să încerci să te bucuri de lucrurile simple din viața ta.
Succes și multe bucurii în viață!

| ancaanca2344 explică (pentru Sportacus123):

Eu nu m-am referit doar la un loc de muncă in intrebare ci in general. Tu ca ce lucrezi? Cum e viața ta acum? Cum de ai ales să ajungi aici la viata de o ai acum? Vreau ceva mai detaliat, mai convingător, nu un răspuns atât de simplu.

| MrAM a răspuns:

Tu cauți scopul tau in viața, din pacate multe persoane mor fara sa il afle. Il poți descoperi de la o varsta frageda ex pictatul, dansul, muzica, etc si reusesti sa faci o cariera din asta, ba mai mult sa iti defineasca viața. Alte persoane il descopera la varste mai inaintate sau deloc.
https://youtu.be/rhuGMV2CEbI?si=kWiI1GK0itCk_LD1

Trebuie sa faci o introspecție amanunțita si sa meditezi la lucrurile importante pentru tine in viața asta, dupa ce descoperi asta focuseazate pe ele.

| ariel13 a răspuns:

Alege ce-ți aduce bucurie.

| ancaanca2344 explică (pentru ariel13):

Vreau mai detaliat, un răspuns exact pe baza a ce am scris eu in răspuns. Amănunțit, detaliat. Poti face asta?

| ariel13 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Eram în clasa a9 a când mi-am dat seama ce îmi place și ce vreau să fac în viață. Eu una nu m-am gândit la ce o să fac după școală dar am aflat fără să vreau la școală era materia dirigintei și nu știu dacă e la fel și la tine dar pentru mine nu e indicat să activez într-un mediu unde există stres (dar asta se rezolvă tot o să fac ce îmi place) și legat de pierderea timpului ai tot timpul din lume să încerci să afli ce îți place și ce vrei să faci în viață.

| Gigi34 a răspuns:

Doar tu știi. Vezi ce îți place să faci, ce îți dorești în viață și asta faci. Nu e ca și cum ți-ar spune careva ce să faci. Fă exact ceea ce îți place, și nu uita că ai vise de îndeplinit și nu oameni de impresionat.

| ancaanca2344 explică (pentru Gigi34):

Păi cum să aflu asta?

| Gigi34 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Vezi ce îți place să faci cel mai mult și în ce lucruri îți găsești liniște