| mabytza a întrebat:

Buna
Care e definitia operei lirice?
ceva mai scurt si sa contina totul... va roog
fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Maria_8895 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:
-nu are personaje
-nu se poate povesti
-are multe figuri de stil
-este in versuri
Mult succes la scoala.Paaakiss

53 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca am inv si eu la scoala si ti-as fi dat-o daca nu ti-au dat-o deja altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mica completare pentru raspunsul lui maria, opera lirica poate sa fie scrisa si in proza...mai rar ce-i drept... dar se poatebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele.Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:-Nu are personaje;-Nu se poate povesti;-are mai multe figuri de stil;-Este in versuri.Si cam atat, cel mai simplu.MULT,MULT SUCCES LA SCOALA.PA,PA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata esti prosta? Invata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu de-astea...chatterbox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica= opera in versuri in care autorul isi exprima gandurile, sentimentele in mod direct prin prezenta eului liric si a figurilor de stil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:

-nu are personaje

-nu se poate povesti

-are multe figuri de stil

-este in versuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are personaje are figuri de stil este si in proza sau versuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Sper sa iti fie de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera literara in versuri in care autorul isi exprima direct gandurile si sentimentele prin intermediul figurilor de stil siu al procedeelor artistice

| LoryC a răspuns:

Opera lirica este opera literara in versuri sau in proza in care autorul isi exprima in mod direct sentimentele, gandurile, ideile cu ajutorul figurilor de stil si al imaginilor artistice.
Caracteristici:
1)sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct.
2)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
3)mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
4)imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, motorii.
5)elemente prozodice:masura versurilor, rima, ritm.

| catapandaruocnita a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele.

| Tudy_7174 a răspuns:

Def. Opera literara prin care autorul isi exprima gandurile, sentimentele si ideile in mod direct se numeste opara lirica. Na! am luat-o de pe net laughing

| adrian_9345 a răspuns:

Asta caut si eu

| picaso a răspuns:

Ceva mai scurt:d

| picaso a răspuns:

Da

| pisicuta_3015 a răspuns:

Ma fato ma asta caut si eu dar am gasit ))=

| Trif_Darius_1993 a răspuns:

Opera lirica este opera literara prin care autorul isi exprima gandurile in mod direct prin intermediul eului liricbig grin Succestongue

| Royal_Mihai_1980 a răspuns:

Opera lirica este o opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele, gandurile, ideile, imaginatia si trairile. :*