| AndreeeexD a întrebat:

Care este definitia operei literare? Funda :X

Răspuns Câştigător
| pisiiiiii a răspuns:

Opera literera este o lucrare originala, populara sau culta, ce creeaza un univers imaginar propriu valorificand limbajul artistic.

1 răspuns:
| Daria163 a răspuns:

Creatia scrisa in versuri care exprima idei si sentimente se numeste opera literara(operele literare pot fi scrise in versuri sau proza).Ele trezesc sentimentele cititorului, emotionandu-l; sub impresia puternica, cititorul isi creeaza un univers al sau.
Nu am luat dupa net pentru ca eu asa am invatat la scoala. Sper ca ti-am fost de ajutor :*