| anonim_4396 a întrebat:

Care este pluralul substantivului "vis"? Visuri sau vise; deoarece in unele situatii aud ca se spune "vise", iar in altele" visuri". Multumesc! happy

23 răspunsuri:
| Icsulets a răspuns:

Vise straight facestraight facestraight face

>visuri=idealuri. ceva d genu`big grin

| laradio a răspuns:

Sunt admise ambele forme.Cand spunem visuri ne referim la idealuri si cand spunem vise ne referim la cele din timpul noptii.

Răspuns utilizator avertizat
| Aphrodita a răspuns:

Buna.ambele variante sunt corecte.depinde de sens. daca te referi la vis-ce ai visat noaptea pluralul este vise iar daca te referi la vis-daca iti faci vise pentru ceva in viata, iti imaginezi etc pluralul este visuri.
pa-pa happy

| DeyCj a răspuns:

Eu tot de vise ştiu indiferent de contexte.

| Consumptive a răspuns:

Pluralul substantivului "vis" este "visuri".

| BeautyTeacher a răspuns:

Pai daca ai visat ceva zici "am avut niste vise frumoase" dar daca e vorba de idelauri, dorinte zici visuri.

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Salut :D Gasesti raspunsul aici : http://lavynyaaa.blogspot.com/2008/10/vise-vs-visuri.html
Sper ca te-o ajutat :)
Funda? :D

| Yaso a răspuns:

Vise sunt alea de la faci noaptea in somn si visuri sunt alea de iti inchipui, cand spui ca o sa fii presedintele tarii sau ca vei avea 10bmw-uri: astea sunt visuri!

| georginika a răspuns:

Buna.Iti dau explicatia din Dex

VIS, visuri, s. n. 1. Faptul de a visa; înlănțuire de imagini, de fenomene psihice și de idei care apar în conștiința omului în timpul somnului. ◊ Carte de vise = carte care cuprinde semnificația profetică a visurilor. ◊ Loc. adj. De vis = propriu visului; fig. extrem de frumos, de necrezut, ireal. ◊ Loc. adv. Ca prin vis = vag, confuz. ♦ Fig. Atmosferă, imagine, frumusețe ireală. 2. Reverie, meditație, visare. 3. Fig. Iluzie deșartă; gând, idee, aspirație irealizabilă. ♦ Dorință arzătoare. ◊ Expr. A-și vedea visul cu ochii = a-și (sau a i se) îndeplini cea mai arzătoare dorință, a-și (sau a i se) realiza tot ce și-a propus. [Pl. și: vise] – Lat. visum.

vis (vise), s. n. – 1. Înlănțuire de imagini în timpul somnului. – 2. Iluzie, himeră. – Mr. vis, megl., istr. vis. Lat. vῑsum (Densusianu, Hlr., 195; Pușcariu 1960; REW 9383); cf. campid. bizu, prov., v. fr. vis. – Der. visa, vb. (a avea un vis), mr. nvisedz, visare, megl. visés, istr. misǫ, din lat. visāre, atestat (cf. Serra, Dacor., IX, 204 și REW 9383), logud. bizare; visător, adj. (care visează, înclinat spre reverie); visătorie, s. f. (visare, fantezie, reverie), format după fr. rêverie. Visa este cuvînt de uz general (ALR, I, 73).

| Fluffy a răspuns:

Oricare din variante este corecta http://dexonline.ro/definitie/vis

Bafta;)

| MisterKat a răspuns:

Eu stiu ca ambele forme sunt acceptate. Deci ambele forme sunt corecte. Corect ar fi:"vise".

| Black_Cherry a răspuns:

Vise laughing

| deutza a răspuns:

Vise adica suna ciudat visuri

| Hypathia a răspuns:

In DEX apar ambele variante deci amandoua sunt corecte.

| Annie_3559 a răspuns:

Eu am auzit de "vise" si aceasta este forma corectathinking credthinking
kiss

| Larisaa88 a răspuns:

Eu folosesc "vise" si asa credeam ca este corect.

Insa am vazut in dex, la pluralul cuvantului "vis" ambele forme. Deci banuiesc ca ambele sunt corecte. happy

| doar.pt.voi. a răspuns:

Visewinking

| Laurici :x a răspuns:

Ambele sensuri sunt corecte dar fiecare are un nou sens:

vise : adica acelea de noapte

visuri : aspriratii, idealuri, ceea ce dorim sa facem sau sa devenim

depinde de context, cand vrei sa afli sensul unui cuvant ia contextul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele sunt corecte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este corect si vise si visuri, inainte era corect "vise", dar acum` mai nou se foloseste mai mult "visuri".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa le multumesc mult tuturor pentru ajutorul acordat cu pluralul cuvantului vis. Mi-a fost de mare ajutor.Thank you very much =Multumesc foarte mult! asta e traducerea din limba Engleza

| Puian_Doinita_1971 a răspuns:

1.vis (imagine din timpul somnului) - plural: vise
2.vis (aspiratie) - plural: visuri