| kikirikikikiki a întrebat:

Ce profesii poți avea dupa ce termini Facultatea de Filosofie?

8 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Niciuna. Filosofia e ceva pur teoretic. Nu iti ofera o profesie in societatea din Romania de azi. Poate doar profesor de filosofie pe urma, dar trebuie sa astepti sa moara unul, ca sa intri tu. Baftawinking

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Am o cunostinta care este la facultatea de filosofie (pasiunea lui) iar dupa terminare poate deveni cadru didactic in liceu daca isi face si licenta, bibliotecar, ghid turistic, scriitor ( nu iti trebuie facultate pentru asta, e un exemplu ), poti prezenta o emisiune legata de filosofie si spiritualitate cu invitati interesanti, iar daca faci si masterat si doctorat, poti deveni cadru universitar pentru studentii la facultate.

Filosofia e minunata, este o pasiune naturala si a mea.

Iti doresc succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pregătirea oferită de Facultatea de Filosofie le permite absolvenţilor să lucreze nu doar în învăţământ şi cercetare, ci şi în domenii în care competenţele critice, explicative, interpretative şi decizionale sunt solicitate la un nivel creator, în activităţile de analiză, cercetare, creaţie şi dezvoltare, în consultanţă şi analiză politică, consiliere şi consultanţă etică, management organizaţional, comunicare şi jurnalism, administraţie etc.

| RKBlue a răspuns (pentru Speranta12):

Si pare ca toti traiesc macar pana la 80 de ani, asa ca asteptarea dureaza rolling on the floor

| Speranta12 a răspuns (pentru RKBlue):

Pai aia era ironiawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Filozoful Mihai Sora are 103 anisori si inca se tine bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa devii profesor de filosofie, ca sa ii inveti pe altii filosofie si sa devina si ei la randul lor profesori de filosofie. Sper ca ai prins ideea.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, dar despre altceva era vorba aici. Era vorba ca sunt altii inaintea ei care vor intra ca profesori si ea sa mai astepte mult si bine. E o sleahta si acolo iar interesul banului primeaza.