| Pissi999 a întrebat:

Cum se aduna radicalii? De exemplu: -radical12+radical 3.Multumesc:

2 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Scoti prima data de sub radical termenul( asta daca se poate, iar in caz contrar il lasi asa), si vei avea: radical din 12 + radical din 3 = 2 radical din 3 + rad. 3 = 3 radical din 3. De unde l-am luat pe radical din 12? pai, scotand de sub radical, vom avea rad. 12 = 2 radical din 3.

| DEBrown a răspuns:

Am postat aici o poza cu rezolvarea: http://i.imgur.com/TlvbS.png
Sper sa intelegi, daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa imi dai un mesaj. Bafta!