| pwp a întrebat:

Radicalii se aduna(se scad) intre ei?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Daca sunt de aceeasi valoare da.
Exemplu: radical din 2 - radical din 2 = 0
dar
radical din 2 - radical din 3 nu merge scazut sa ti dea radical din 1

7 răspunsuri:
| anyska a răspuns:

Doar daca sunt aceeasi. de ex : radical din 2 plus 5 radical din dou = 6 radicali din doi. adica numarul din fata doar. de exemplu rad. din 3 + rad. din 3 nu vine niciodata rad. din 6 ci 2 ori rad. din trei. la fel e si la scadere!

Răspuns utilizator avertizat
| ComicGirl a răspuns:

Nu. daca e 2 radical din 3+ 3 radical din 3= 5 radical din 3
Dar daca e 5 radical din 3 - 6 radical din 4.raman asa.

| Boschovitz a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar astazi profa mea ne-a dat la test radical din 12-radical din 27 LOL laughing n-am stiut...

| MrBlueEnergy a răspuns (pentru Boschovitz):

Nu mai rade si apuca-te de invatat, daca nici macar atat nu stii.

| ana1612 a răspuns (pentru Boschovitz):

Se descompun pe rand. Si iti dadea 2√3-3√3.

| Simona_Simona_2001 a răspuns:

Daca am radical din 3 + radical din 5, ii las așa sau ii adun să-mi dea radical din 8?