| LittleQween a întrebat:

Buna TPU happy
Imi poate explica cineva cum se aduna/scad radicalii? Cum ar fi radical din 7 + radical din 3

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Acesti radicali nu se pot aduna.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Trebuie sa scoti factorii de sub radical pana cand sub cei 2 radicali ai acelasi numar, si apoi aduni/scazi numerele care sunt in afara radicalilor; daca nu se mai pot scoate termenii (ca in exemplul tau) radicalii nu se pot aduna/scadea si raman asa.

| HisoryFunnyNaruto a răspuns:

Radicalii acestia un se aduan se lasa rezultatul asa cum e. Daca ai 7 radical din 3 si 8 radical din 3 atunci poti zice 15 radical din 3. Se aduna doar radicalii de acelasi tip.

| kopotoru a răspuns:

La ora asta radicali ma doare capu laughing

| andrei_3511 a răspuns:

Numerele care sub radical sunt diferite nu se pot aduna.