| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Voi ce parere aveti de profilul Stiinte ale Naturii raportat la dificultate, facultate, nr de ore, etc? Mie mi se pare un profil complex unde se fac multe materii, iar la mate la liceul meu facem aproape ca cei de la mate info, si bacul aici semanand cu cel de la ei. Multumesc!

5 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Eu personal daca as da timpul inapoi, as da la stiintele naturii in loc de mate-info.Acum depinde de fiecare, dar mi se pare mai interesant sa stii biologie, chimie, etc decat sa calculezi ecuatii gen.

| christine99 a răspuns:

Daca iti place mult biologia, fizica si chimia acolo ar trebui sa fie locul tau.

| Catrice a răspuns:

Pai matematica e 75% cea de la mate info rolling on the floor dacă nu și mai mult.
Și nu e vorba ca 'la liceul tau' e diferit de liceul X. Profesorii respecta programa data de minister, iar subiectele de bac sunt unice pe țară.

| Cduncfujndf a răspuns:

Eu zic că e un profil destul de folositor. Și ai șanse să intrii la o facultate bună. Dar e mai greu cu bacul că trebuie să îl dai la matematică. Și fizica și chimia, nu sunt prea ușoare.

| yonutu555 a răspuns:

Buna! Eu am fost la profilul Stiinte ale naturi si mi se pare cel mai usor din mai multe motive:
1 Matematica nu e asa grea ca la mate info
2 Materiile de baza Biologie Fizica Chimie sunt usoare trebuie sa fi dobitoc sa nu intelegi macar de un 7 8
3 La bac ai optional Biologie Chimie Fizica, daca alegi biologie e super usor cu 2 luni de meditati urci peste 8
4 Nu conteaza ce profil ai sau ce medi ai intre 9-12 in final doar bacul conteaza si facultatea o alegi care vrei tu, nu conteaza profilul din liceu, de ex eu am intrat la TCM inginerie cu profil de stiinte ale naturi.
Sper ca te.am ajutat, bafta!