| Gabyy_8657 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa-mi traduceti din franceza in romana cuvantul pervanche? Am cautat si in dictionar si pe internet dar imi da in limba romana acelasi cuvant pervanche. Oare exista acest cuvant in limba romana?

Răspuns Câştigător
| Domyno a răspuns:

In primul rand ai scris gresit nu e " pervanche " ci " pervenche"! Cuvantul Pervanche nu exista, iar pervenche inseamna brebenoc, e numele unei plante.

5 răspunsuri:
| BonaMeaEUnVampirMyBabysittersAVampire a răspuns:

Esista normal ca exsista. sper ca te-am putut ajua. funda?

| RamonaMn a răspuns:

Pervanche cred ca e o floare.

| Gabyy_8657 explică:

Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
cuvantul corect in limba franceza este PERVENCHE
ai vazut greseala?

are doua sau trei traduceri, dupa parerea mea:
- o planta Vinca Herbacea
- brebenoc (regionalism)
- o culoare albastru-mov
cauta in diferite dictionare francais - roumain la colegi, la scoala, la biblioteca sau pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pervenche" se scrie si "Pervans" se pronunta!

au revoir