| DanyBv a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant din limba romana care se gaseste in dictionar?

Răspuns Câştigător
| OfficialFallingStar a răspuns:

* Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere)

Acesta este cel mai lung cuvânt din limba română deşi a fost contestat de multe persoane ca fiind un cuvânt tehnic

* ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 caractere)

Este cel mai lung cuvânt din DEX (varianta din 89`)

* Staţiunea Climaterică Sâmbăta (27 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România

* Constantineşti (15 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România format dintr-un singur cuvânt

* ŞTREANG, TRUNCHI, CHIOMPI, GHIONŢI, STRÂMŢI, STRÂNGI, STRÂNŞI, STRICŢI, SCONCŞI, SFINCŞI, PROMPŢI, STRÂMBI, SCHIMBI, SCHINGI, ŞCHIOPI, ZBENGHI (7 caractere)

Sunt cele mai lungi cuvinte româneşti formate dintr-o singură silabă

* ACIOAIEI (8 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine o singură consoană

* CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 caractere)

Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană

* ULTRAREVOLUŢIONAREI (19 caractere)

Este cel mai lung cuvânt care are toate cele 5 vocale principale repetate exact de 2 ori

* BILDUNGSROMANESC (16 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 5 vocale principale (a, e, i, o, tu) doar o singură dată

* AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE (17 caractere)
Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, tu)

25 răspunsuri:
| Comeandtellmesomething a răspuns:

Daca se gaseste in dictionar de ce nu cauti?

| Bya132 a răspuns:

@PurpleAngell, ar naiba google xD

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Popooooneeeetzzzzuuucuuurrrrraaaaaappppeeeeellllaaaaaatttttoooooooooomiiiiicccccccc.

| PastilăBă a răspuns:

Piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşşşşşuuuuuuuuu!

| bombănucleară a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Muhteşem a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.
Succes la pronuntat.

| NoNaMe_7575 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere) acesta este cel mai lungwinking

| kajen4ever a răspuns:

Difosfopiridinnucleotidpirofosfataza = 36 litere. dictionar

| kajen4ever a răspuns:

Drapoitreuitfdiouraglomniopospecrmposiertcvdrfteuilmnesoiul in jur de 60 de caractere.este din dex

| stefan31 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza si contine 44 de caractere(litere).

| Delicate a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Delicate a răspuns:

Acesta e cel mai lung cuvint din limba romina

| Delicate a răspuns:

Dar din DEX este ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE -25 de litere si inseamna metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful

| Aylee a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconicoză
cred ca asa se scrie.

| Patrăţel a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza ^^! bafta.

| Iloveyou_6447 a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muschii sternocleidomastoidieni laughing
sunt undeva prin zona gatului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| TheSpecialOne a răspuns:

Sternocleidomastoidean credhappy e un muschi de la gat.

| Girl a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Sebby a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza si contine 44 de caractere.

| dragutza98 a răspuns:

Ea
este
"cel mai lung"

| emiliman a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caractere) este cel mai lung cuvant cuprins in DEX `98 si inseamna "metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful".
funda?batting eyelashes

| AnnღdraaღaaaA a răspuns:

Sternocleidomastoidian

| PyXxye a răspuns:

Electroglotospectrografie thinking cred