| sacrosqnt a întrebat:

Buna! Repetam toata materia la matematica pentru a ma pregati de EN si as avea o intrebare la care nu sunt SIGURA de raspuns.
Cand vorbim despre cardinalul unei multimi infinite, acesta este multimea vida (deoarece nu il putem exprima) sau infinit? Multumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cardinalul sau monseniorul?laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeCosmin a răspuns:

In primul rand, nu vei întâlni asa ceva la evaluare. in al doilea rand, întrebarea asta este mai mult abstracta. Gândeștete la mulțimea nr naturale (N). Nu ai cum sa determini numărul de numere din N, iar cardinalul, prin definiție, înseamnă NUMĂRUL NATURAL DE ELEMENTE. Deci răspunsul "infinit" este parțial corect, dar nu prea. Vei învața mai multe la analiza in clasele 11 12 despre cazurile astea (un exemplu sunt vecinătățile unui nr, care la fel, sunt infinite)