| Iana2205 a întrebat:

Sunt la liceu si ma apucasem sa imi calculez media pe acest semestru. Mi-a iesit 8.5, SE ROTUNJESTE LA 10? Sau ramanea asa?

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Cum sa se rotunjeasca la 10?! Cel mult la 9. Dar depinde de profesor, de politica liceului.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media totala pe un semestru nu se rotunjeste, este fix aceea ce rezulta din calcul, cu 2 zecimale.
Se rotuneste, in favoarea elevului, cu cel mult 0, 50 puncte, doar media la o materie, de ex. daca din calcul rezulta 8, 50 atunci vei avea media 9.

| gabicoo a răspuns:

Dacă rotunjești 8, 50 poate rezulta media 9, 00.
În cazul tău ar trebui rotunjită la 4, 00!
laughing

| Catrice a răspuns:

Cum sa ajungi de la 8, 5 la 10?!?

În cazul asta îi fac reclamație profului fiindcă trebuia sa am 10 la mate în toți anii de liceu thinking

| roberthuzmezan a răspuns:

Cum sa rotunjește 8, 50 la 10? Oricum, media pe semestru și cea anuala nu se rotunjesc, este fix aia care rezulta în urma calculului.