| Vladut122 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la biologie,sunt in clasa a 7, suntem la lectia circulatia sangelui-inima si trebuie sa scriu drumul parcurs de o globula rosie de sange care se alfa in miocard...pls am nevoie de tema asta pentru maine !

2 răspunsuri:
| micheline19 a răspuns:

Eu o sa incerc sa t ajut cu ce mai tin eu minte, daca gresesc na asta e...scuze anticipat. acu globula rosie transporta o2 si co2, scrie si tu traseul ala,ca pleaca incarcata de oxigen de la inima in corp,si se intoarce cu dioxid de carbon,nu mai retin vasele,aorta parca era si nu mai tin minte nici camarutele inimii,cauta.le tu, da in mare la asta se refera, macar ai un punct de plecare.succes

| Vladut122 explică (pentru micheline19):

Problema e ca nu stiu din ce pleaca adica.capilare,vene sau artere? si pe unde se intoarcelaughing Miocardul este invelisul protector al inimii.de aceea nu stiu.Cred ca prin capilare pleaca spre ventricol. Multumesc ca ai incercat sa ma ajuti.