| Ketamina_5337 a întrebat:

Buna TPU.sadAm si eu o problema urgenta.Trebuie sa fac o argumentare la un pastel si nu mai stiu pasiisad. Ma puteti >ajuta?:". Multumesc anticipat![[Dau >fundita:"]]

Răspuns Câştigător
| demisca a răspuns:

Buna! Poi la inceput trebuie putine date despre autor,definita pastelului,tema, semnificatia titlului, momentele subiectului, caracterizarea unu personaj (direct si indirect) si o incheiere funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| IngridGenDăăăă a răspuns:

1. Formularea ipotezei ( In poezia/textul "..." poetul "..." infatiseaza, prin descriere [ce infatiseaza]. Ca in orice descriere, realitatea nu este oglindita exact ci apare transfigurata artistic in functie de sentimentele celui care face descrierea. Deoarece versurile contureaza un tablou de [ce contureaza] si exprima totodata sentimentele celui care descrie, poezia /textul [numele] este o opera lirica, specia pastel.
2.Prezenta particularitatilor pasteluilui ( Ca in orice descriere artistica, autorul apeleaza la mijloacele artistice specifice descrierii. Remarcam in primul rand multitudinea fig. de stil [spui care sunt si ce tablou contureaza in fiecare strofa]. Frecventa structurilor subst.adj. este un alt mijloc artistic specific descrierii. Aceste structuri au rol stilistic in special de epitet. Alte fig de stil sunt [le spui si dai si cate un ex din fiecare]. Ca in orice pastel, sunt exprimate si sentimentele fata de peisajul descris [ Spui sentimentele si ce anume le-a trezit pe aceste sentimente].
3.Concluzia ( Din cele aratate mai sus ipoteza formulata anterior se confirma: "..." este un pastel deoarece infatiseaza un tablou de [ce tablou infatiseaza] si transmite si sentimentele poetului fata de acesta.
Acum fundita te rogbig grin

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pastelul - plan de demonstratie
Definiţie: Pastelul este opera lirică în versuri care pune în evidenţă ideile şi sentimentele autorului prin intermediul unor imagini din natură.
Demonstraţie pastel
I.Prezentarea generală a autorului şi a creaţiei sale
1. Date generale despre operele autorului şi tematica acestora
2. Tema operei analizate
II.Definiţia pastelului
III.Prezentarea conţinutului textului
1.Succesiunea imaginilor artistice; perspectiva din care sunt descrise
a)planul apropiat/ planul îndepărtat
b)planul orizontal/planul vertical
2.Natura elementelor din care se constituie imaginile artistice
a)elemente vizuale
b)elemente auditive
c)elemente olfactive
3. Evidenţierea modalităţilor de expresivitate artistică şi rolul acestora
IV.Concluzii-elemente specifice pastelului
1.Caracterul descriptiv al textului se evidenţiază prin:
a)îmbinarea elementelor vizuale, auditive şi olfactive
b)coloritul tablourilor descrise
c)părţile de vorbire folosite frecvent
d)frecvenţa termenilor cu sens figurat
2.Rolul elementelor de prozodie
a)măsura versurilor
b)rima versurilor
c)ritmul poeziei
3.Ideile şi sentimentele care se desprind din operă

| alexsterea14 a răspuns:

Bai frate ce clasa esti?!