| PaTri_4098 a întrebat:

luni dau evaluarea nationala la romana si eu inca nu stiu ce trebuie sa invat, profesoara mi-a spus sa invat compunerile cu argumentare la specie la pastel nuvela basm fabula si schita dar nu stiu cum sa le fac ma poate ajuta cineva adica un plan de idei sau argumentare in general... Funda

Răspuns Câştigător
| pitika_1557 a răspuns:

In primul rand ca sa poti face o argumentare trebuie sa stii definitia si trasaturile:d Cu siguranta in caz ca iti da sa argumentezi ca opera "." este basm /nuvela ( sau ce ti-a mai spus profesoara) te vei folosi de acele trasaturi...si tine mintehappy intodeauna argumentarea incepe cu definitia ( depinde ce ai de demonstrat ca este. daca este nuvela scrii def nuvelei:d) cu siguranta nu vei avea prea mult de scris deoarece trebuie s ate incadrezi in maxim 15-20 de randuri:d asa ca invata trasaturile si definitiile si vei putea face argumentare la orice opera vrei tu:*

3 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

Cauta pe internet comentarii la speciile acelea.Atentie! sa fie operele pe care le-ai studiat la clasa

| Drafters a răspuns:

Pentru evaluarea nationala, programa prevede gramatica invatata in anii V-VIII (morfologie, sintaxa,...) si literatura. La literatura, trebuie sa inveti Schita, Pastelul, Nuvela, Fabula, Basmul. Trebuie sa cunosti trasaturile si sa stii sa faci o compunere. De asemenea, sa stii sa faci o caracterizare de personaj, exprimare de opinie, explicarea unui titlu, etc. Daca vrei programa completa, poti sa te uiti peste acest PDF: http://mate.info.ro/......romana.pdf

| hulk12_6254 a răspuns:

Pfff...e greu la rom...invata definitiile si caracteristicile.