Întrebare recomandată | Themisterman a întrebat:

BUNA TPU!

Ce limba ar trebuie sa studiez?
Limba Rusa sau Limba Engleza?
De ce engleza, dar nu rusa? Argumentati va rog!
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Quart a răspuns:

Logic ca alegi Limba Engleza! 1. E printre cele mai vorbite limbi din lume...(pe primul loc e Chineza)
2.E mult mai usor de invatat decat Rusa...te asigur ca nu regreti daca faci ce ti am sugerat happy FUNDA?

63 răspunsuri:
| malia123 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa alegi engleza, pentru ca e mai folositoare decat rusa si mai usor de invatat (pentru unii). Cred ca rusa e mai grea si nu prea folositoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Themisterman explică (pentru malia123):

Pentru mine rusa nu mi-e greu deloc!
Eu tot am vrut engleza, dar mi se pare greu de invatat, ma refer la citire cind citesc nu-i corect acentele lor e al naiba de greu! Mi se pare rusa mai usoara decit engleza?
Ajutati-ma va rog cum sa invat engleza de la inceput absolut?
Dau funda daca ma ajuti cu engleza?

NOname
| NOname a răspuns:

Logic ar fi să începi cu engleza, căci este o limbă aproape universală, de circulaţie internaţională, cea mai răspândită pe glob, astfel şi utilitatea ei fiind mai mare. Dar ai putea să înveţi ambele în paralel, de vrei.

Aici găseşti câte ceva ce ar putea să te ajute:
http://bit.ly/1qwqkwf

| JoKeRuL54 a răspuns:

Cred ca engleza este cea mai usoara limba in-afara de romana big grin.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Cred ca ar trebui sa studiezi engleza pentru ca e mai usoara si rusa nu cred ca o sati foloseasca prea mult

| INTERMED1 a răspuns:

Limba engleza se foloseste mai mult, si este mai folositoare...

| 0x11111051 a răspuns (pentru TheNiGhTCoReLV):

да неужели?

| mbzba a răspuns:

Cunosc limba rusa, sincer nu imi place, engleza alege, este o limba universala, daca o stii nu te mai pierzi in lume

| 0x11111051 a răspuns (pentru TheNiGhTCoReLV):

Ti-as sugera pe ambele. Engleza este cam universala, mai multe popoare o vorbesc. Insa atita timp cit suntem in Sud-Estul Europei, e recomandabil de stiut rusa. Nu ma refer la situatia politica. Pur si simplu ca, vei avea mai multe oportunitati. Ucraina e vecina, Rusia nu e departe.

Plus pentru ambele

| rememberme24 a răspuns:

Limba engleza este o limba de circulatie internationala.In orice tara te-ai duce, te descurci mai usor daca stii engleza.Si nu este foarte greu de invatat, din moment ce auzi cuvinte in engleza zilnic peste tot. Daca iti place rusa, poti sa studiezi doua limbi, dar nu renunta la invatatul englezei, caci aceasta limba iti va fi de folos mai departe

| dianapopescu22 a răspuns:

Limba engleza a devenit deja ceva obligatoriu. Majoritatea job-urilor necesita sa stii limba engleza. De asemenea daca mergi in orice tara straina cu limba engleza te mai descurci, limba rusa nu te ajuta decat daca mergi in Rusia. Cand inveti o limba straina trebuie sa te gandesti si la planurile tale de viitor. De exemplu vreau sa invat germana intrucat vrei sa te muti in Germania. Chiar si in Germania daca te angajezi in unele posturi ti se cere limba engleza ca daca vine un client din alta tara si te intreaba in limba engleza ceva, tu ce ii raspunzi?

| vavitza a răspuns:

Rusa nu se prea foloseste, alege engleza ca nu o sa-ti para rau.

| Liviu a răspuns:

Uhm,engleza as prefera.Pentru ca limba engleza e cea mai vorbita limba.Cu limba engleza faci fata oriunde.Rusa in schimb mmmm suna asa dragut.Mai ales acei oameni care au accent rusesc, uhm big grin draguti oameni.Dar tot as prefera engleza, pentru ca engleza imi foloseste.In rusa, poate as invata cateva injuraturi laughing

| Mara17Mara a răspuns:

Salut! AR trebui sa inveti limba engleza in loc de cea rusa din cauza faptului ca este mult mai folositoare..Adica daca vrei sa mergi in Albania trebuie sa stii limba engleza. Daca nu stii engleza esti considert un prost! Funda?

| qpAnaa a răspuns:

Engleza este limba internationala, rusa nu este grea, dar nu prea se foloseste in tarile mari din Europa sau America

| Çõяÿηą a răspuns:

Engleza este o limbă folosită intensiv ca limbă secundară sau ca limbă oficială de-a lungul lumii, practic e mult mai importanta decat limba rusa, fa o comparatie in cate tari se vorbeste rusa si in cate engleza...

| Didiiix a răspuns (pentru malia123):

Asa e :d

| Didiiix a răspuns (pentru malia123):

Engleza. Pentru ca este mai folositoare happy Te asigur :*:* Fundaa?puppy dog eyes

| Duucu a răspuns (pentru JoKeRuL54):

E ușoară pentru noi, că suntem români, dar pentru un străin e incredibil de grea.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru 0x11111051):

да

| Cranberries a răspuns (pentru Themisterman):

La engleza trebuie mai intai sa citesti cateva pagini in limba engleza timp de cateva zile ca sa iti dai seama cu ce se mananca. Dupa ce te prinzi de unele chestii poti incepe sa studiezi gramatica. Gramatica (engleza) se invata mai usor daca citesti in engleza. Bineinteles ca trebuie sa ai un dictionar roman-englez, englez-roman, pentru ca atunci cand nu intelegi te poate ajuta foarte mult. Sper ca te-am ajutat. Funda? ^-^

| 0x11111051 a răspuns (pentru TheNiGhTCoReLV):

А если бы не использовался Гуглом Транслэйт, то смог-бы ответь на мой вопрос?

| Anon2k16 a răspuns:

Mai bine inveti engleza pentru ca e mai folositoare decat rusa. Apropo, limba rusa mi se pare urata.

| Offiubire a răspuns:

Engleza e mai ușoară si este mai folosită in mai multe tari

| Filip_Marchis_1996 a răspuns:

Engleza din punctul meu de vedere deoarece limba engleza este limba oficiala in lume si este mult mai usor de invatat. rusa este o limba grea care nu prea se vorbeste decat in zona estica a europei dar si in acele zone se vorbeste atat rusa cat si engleza asa ca baga mare la engleza. good luck!

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Rusa e mai faina si pentru ca Putin

| Carmen27 a răspuns:

Din cauza globalizarii, odata cu cultura si obiceiurile a fost raspandita in toata lumea si limba engleza. Ea te-ar ajuta mai mult decat rusa deoarece este arhicunoscuta si foarte folosita in toate domeniile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Engleza căci se vorbește în mai multe tări, 2. E mai ușoară.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Limba engleza e cea mai vorbia limba....eu asta as studia in locul tau