| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU!
Am nevoie de sfaturi de la voi!
Mama mea imi zice ca trebuie sa studiez limba italiana ca sa ma duc la Italia, dar eu din contra sa studiez limba engleza!
Care e cea mai buna decizie sa studiez intre cele doua limbe?
Engleza sau Italiana?

Răspuns Câştigător
| ZzapaciThaa a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca este bine sa stii pe amandoua limbile. Dar engleza este mult mai importanta deoarece este o limba internationala. Eu de exemplu vorbesc engleza si ma ajuta foarte mult cand merg intro tara straina, pentru ca daca nu vorbesc limba pot vorbi in engleza si sincer e ceva foarte bine. Engleza este o limba importanta, si daca o vorbesti ai sa vezi ca te poti descurca cam pe oriunde. Pe de alta parte, incearca sa intelegi macar italiana si sa vorbesti necesarul (in cazul meu inteleg italiana si vorbesc cat de cat). Este o limba usoara pentru noi romanii si suna foarte frumos. Sper ca te-am ajutat, bafta!

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ca sa studiezi "intre" cele doua limbi, mai greu, dar ca sa alegi DINTRE cele doua, sfatul meu ar fi, sa alegi limba straina care iti place mai mult.Asa poti sa o asimilezi mai usor! Daca poti sa le inveti pe amandoua, cu atat mai bine.Iti pot fi de folos,ambele,dar engleza,este o limba care se vorbeste cam peste tot.
Daca esti sigur,ca te vei muta cu casa, servici, familie, etc in Italia, invata italiana.

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa le studiez pe amandoua pentru ca Italiana este foarte usoara si o prinzi repede dar in schimb Engleza este mai vorbita si ai nevoie de ea daca mergi peste hotare.
FUNDA?