| AlexAL275 a întrebat:

Cum este corect: o să o sau o s-o? Eu zic că ambele variante sunt corecte. Vreau să-mi spuneți dacă greșesc?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde dacă o iei sau o dai

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

N-o ia, nici n-o da, o trage.

| sierra1 a răspuns (pentru laSoledad):

Așa nu rimează

| LPCTSTR a răspuns:

Ambele sunt corecte, una-i forma generala si alta forma prescurtata.

| laSoledad a răspuns:

Atat "o sa o" cat si "o s-o" sunt corecte.
O sa o duc pe fata mea in parc maine.
O s-o duc pe fata mea in parc maine.

= O voi duce pe fata mea in parc maine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt corecte ambele variante

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Dupa cum ai spus si tu, ambele variante sunt corecte, deoarece, in varianta "s-o" cratima tine locul literei ă si uneste cele 2 cuvinte, deci ambele sunt corecte

| InYourMind a răspuns:

O s-o iau.

| Anonima975 a răspuns:

Ambele sunt corecte

| alfabet258 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.Cratima din "o s-o" are rol in redarea unui ritm alert al vorbirii, altfel spus: cand spui repede "o să o".