| DonTleTthEmUsicEnd a întrebat:

Imi puteți spune ce tipuri de relief (ex. carstic, glaciar, fluvial, etc.) se găsesc in Munții Macinului? Exista o forma de relief din România care sa conțină mai multe tipuri de relief? Am nevoie pentru un proiect

Răspuns Câştigător
| MyChemicalRomance a răspuns:

In Muntii Macinui se gasesc cele mai vechi relief din Romania, din structura precambriana: granite hercinice, si carstic datorita inaltimilor mici si prezenta unor pesteri. Oar toate tipurile de relief se gasesc in Muntii Apuseni, se numeste mozaic petrografic.
Bafta!

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Daca retin bine, Muntii Macinului sunt in Podisul Dobrogei. Sunt cei mai "scunzi" munti din tara si s-au format pe structura de calcar, deci ii caracterizeaza relieful carstic. Relieful graciar e specific formatiunilor muntoase de peste 2000 m altitudine.
" Exista o forma de relief din România care sa conțină mai multe tipuri de relief?"

Te referi la o unitate de relief? In cazul asta, ti-as zice Podisul Transilvaniei.
Asta retin eu de la scoala. Sper sa fie corect, ca am terminat-o acum 10-15 ani.