| anonim_4396 a întrebat:

La arderea acetilenei (C2H2) in aer se formeaza...ce?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

De acord cu raspunsurile pe care le-ai primit la intrebarea aceasta. Intr-adevar, la arderea acetilenei in aer rezulta, ca la arderea oricarei hidrocarburi, CO2 si H2O.
Ecuatia reactiei chimice este:
C2H2 + 5/2O2 = 2CO2 + H2O
Arderea C2H2 decurge cu o mare degajare de caldura. Acest fapt sta la baza sudurii autogene. Temperatura la care poate ajunge flacara amestecului de C2H2 si O2 poate sa fie chiar peste 2 000 grade Celsius, iar aceasta se foloseste pentru topirea si pentru sudarea unor metale.

4 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

CO2 + H2O
dioxid de carbon și apă

| betsy a răspuns:

2C2H2+5O2=4CO2+2H2O, deci se formeaza dioxid de carbon si apa. Sper ca te-am ajutat!winking

| Ana_Munteanu_1998 a răspuns:

La arderea acetilenei in aer rezulta, ca la arderea oricarei hidrocarburi, CO2 si H2O.
Ecuatia reactiei chimice este:
C2H2 + 5/2O2 = 2CO2 + H2O

| Ecaterina_Amina_2003 a răspuns (pentru Ana_Munteanu_1998):

De ce puneti bara dupa 5?