| DeeDe98 a întrebat:

Va rog ajutati-ma sa rezolv problema asta: Masa de oxid de magneziu care se formeaza prin arderea a 24 g magneziu cu 32 g oxigen este: 56g / 80g / 40g / 60Va rog sa imi aratati si rezolvarea. Dau Fundabig grintongue.

Răspuns Câştigător
| luliluli a răspuns:

2Mg + O2 = 2MgO
2*24 g Mg reactioneaza cu 32 g oxigen si formeaza 2*40 g MgO
Daca avem numai 24 g Mg atunci vom avea oxigen nereactionat (in exces) deoarece pentru formarea oxidului de magneziu la 1 mol Mg (24 g) folosim 1/2 moli O2 (1/2*32 = 16 g) si se formeaza 1 mol MgO (40 g)

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Dya, sunt de acord cu raspunsul dat de userul luliluli. Intr-adevar, se obtin 40 g MgO iar O2 este in exces cu 16 g. Calculul cantitatii de MgO se face in raport cu reactantul consumat in totalitate, adica cu Mg. Bafta!